TürkiyeSON - 20.09.2020 -
Türkiye Son , Malatya Son Habercilikte Son..

Gulca Katliamı

Gulca Katliamı
Reklam

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Çin Büyükelçiliği önünde Gulca katliamını protesto etti.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Gaziosmanpaşa’da bulunan Çin Büyükelçiliği önünde toplandı. Ellerinde Doğu Türkistan bayrakları taşıyan göstericiler sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, 19 yıl önce Ramazan ayında Çin ordusunun Gulca sokaklarını savaş alanına çevirdiğini belirterek, silahsız ve masum halka saldırdığını kaydetti. Tümtürk, 5 Şubat’ta yaşanan vahşetin yıl dönümünde ata topraklarından gelen haberlerin kendilerini endişeye sevk ettiğini belirterek, “Yaşanacak yeni Gulca ve Urumçi olaylarının patlak vermesinden korkmaktayız. O nedenle herkese, her kuruma ve her devlete sesleniyoruz. Çin devleti Doğu Türkistan’da şuanda başlattığı yeni uygulama ile Uygur halkını terörize etmekte, Doğu Türkistanlılar’ın yaşadığı soykırımı perdelemeye çalışmaktadır. Son iki yıldır uyguladığı oruç yasağının ardından başlayan ve Müslümanlar’ın birbirine esenlik dileklerini sunduğu selamlaşmalar da yeni çıkan bir kararla yasaklanmış, selam ve barış cümleleri komünist Çin devletinin yasakçı zihniyetinin esiri olmuştur“ dedi.
Tümtürk, Çin devletinin Uygurları terörize etmek için her türlü yolu denemekte olduğunu kaydederek, “Patlak veren veya verebilecek her olayı radikal terör olarak servis ederek bölgedeki soykırım ve vahşetini meşrulaştırmaya çalışmaktadır” ifadesini kullandı.
Çevik kuvvet ekipleri eylem sırasında Çin Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağı trafiğe kapattı. Yapılan açıklamanın ardından göstericiler içinden bir grup, beraberlerinde getirdikleri siyah çelengi elçilik girişine bıraktı. Eylem olaysız sona erdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: