21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Gürkan: “Yeşil Kuşak” yüzyılın projesi

Gürkan: “Yeşil Kuşak” yüzyılın projesi

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü arasında yapılması düşünülen Yeşil Kuşak Projesi’nin yüzyılın projesi olduğunu söyleyen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, gerekli devirlerin yapılması ile çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
iııi10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla BUSABAH gazetesini ziyaret eden Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tüm basın mensuplarının çalışan gazeteciler gününü kutladığını belirterek basının önemli bir görev üstlendiğini dile getirdi.  Ziyaret sırasında Yeşil Kuşak Projesi hakkında da son detayları paylaşan Başkan Gürkan, Yeşil Kuşak Projesi’nin bir Malatya projesi olduğunu ifade ederek, “Tabi zaman zaman bu projeden farklı anlamlar çıkarmak isteyenler olabilir. Ancak Yeşil Kuşak Projesi bir Malatya projesidir” dedi. Bu projenin 100 yılın projesi olarak algılanması gerektiğini belirten Gürkan, projenin sadece Malatya ölçeğinde değil Türkiye’de de büyük öneme sahip bir proje olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Gürkan ayrıca Yeşil Kuşak Projesi ile ilgili şu ana kadar olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

DEVİRLERDE SORUN YOK

Gürkan, İnönü Stadyumu noktasında da TOKİ’ye karşılıklı olarak yer değişikliği teklifinde bulunduklarını ve bu konunun da yapılan incelemenin ardından gerçekleşeceğini söyledi. Bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da talimatının olduğunu söyleyen Gürkan, “Geçtiğimiz pazar günü Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarını ziyaret ettiğimde bölgedeki okul yerlerinin kaldırılıp yerine yeşil alan yapacağımızı ilettim. Başbakanımızın da Malatya’yı ziyaretinde buranın yeşil kuşak alanı olarak değerlendirilmesin de direktifleri ile talimatlarını da anlattık.  Müsteşarımız, alandaki okulların ve milli eğitimin müdürlüğünün yerine arsa gösterdiğiniz takdirde bu binaların taşınmasıyla ilgili hiç bir problemlerinin olmayacağını söyledi. Protokolleri de hazırlayın getirin imzalayalım diye beyanatta bulundular” şeklinde konuştu.

YEŞİL KUŞAK BAŞLADI

Hürriyet Parkı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayı toplumda olumsuz bir algı gibi gösterdiğini belirten Gürkan, “Zaten buralarda Yeşil Kuşak Projesi içerisinde, oradaki binaların yeşil alana uygun hale getirilmesi için çalışmalar sürdürüyorlar. O çalışmaların yeşil kuşağın bir taraftan başladığının göstergesi olarak kabul edilmesi gerek” dedi.

 

MİLLİ EĞİTİM BİNASINDA SIKINTI YOK

Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın, proje içerisinde kalan Milli Eğitim Müdürlüğü binasının tadilat edileceği açıklamasının sorulması üzerine ise Başkan Gürkan, “Mevcut ufak tefek tadilatları tabi ki de yapacaklardır. Biz Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ile yaptığımız görüşmenin hemen akabinde İl Milli Eğitim Müdürümüzü de aradık. Müsteşarımızın bu konudaki talimatlarının bu olduğunu ifade ettik. Milli Eğitim Müdürümüzde, ‘Tabi ki müsteşarımız ve bakanlığımızın talimatları bizim için emirdir. Ne gerekiyorsa gerekeni yerine getiririz’ dedi. Şuana kadar da milli eğitimde yeşil kuşakla ilgili olumsuz bir sinyal almış durumda değiliz. Biz onlara yer tahsis edeceğiz. Bu konuda arkadaşlarımızın çalışmaları sürüyor” şeklinde konuştu.

İLK SINAVI BAŞARIYLA ATLATTIK

Başkan Gürkan, ayrıca Malatya merkeze yılın ilk karının yağması ile de belediye olarak ilk sınavlarını iyi bir şekilde verdiklerini söyledi. Kar yağışından sonra kısa sürede tüm ana arterlerdeki kaldırımların kısa sürede temizlendiğini belirten Gürkan, şu ana kadar ilk kar yağışında iyi organize olduklarını ve iyi bir izlenim bıraktıklarını söyledi. Gürkan, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de kendilerini arayarak bu performanslarından dolayı teşekkür ettiklerini söyledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.