TürkiyeSON - 14.07.2020 -
Türkiye Son , Malatya Son Habercilikte Son..

Hak ve Adaletle Taçlandırılan Yönetimde Benimsenen İlke: Adalet Hz. Ömer (ra)

Hak ve Adaletle Taçlandırılan Yönetimde Benimsenen İlke: Adalet Hz. Ömer (ra)
Reklam
Devletimizi 18 Yıldır Yöneten AK Parti Genel Başkanı ve Şimdiki Cumhurbaşkanı Son Zamanlarda Bizlere ÖMERLER Lazım demişti Bu Ömerler Halka Değil Yöneticilere Ait Bir Sözdü Bizde Bunun bütün Kamu Kurumlarına Örnek olması için her ne kadar Yazsakta AHİR ZAMAN dayız Kimler Ömer gibi yaşar sa Mükafatı yaşamayan ise karşılığındaki Cezayı ve Azabı er geç görecektir
Hz. Ömer (ra) tıpkı selefi Hz. Ebu Bekir (ra) gibi, akrabalarına idari görev vermemeye özen göstermiştir. Diğer bir ifadeyle makamını veya yetkisini adam kayırma yeri olarak kullanmamıştır. Özellikle Arap sosyal hayatında kabile asabiyeti gerçeği göz önünde bulundurulursa, bu konudaki hassasiyetinin ne derece önemli olduğu daha kolay anlaşılır.
İdari görevlerde bireylerin dini veya toplumsal statülerini değil, göreve layık olup-olmadıklarını temel ilke olarak belirleyen halifenin bu tutumuyla ilgili birçok örnek bulunmaktadır.
Hz. Ömer (ra)’in en hassas olduğu konulardan birisi kamu malına karşı gösterdiği hassasiyettir. Nitekim bu hassasiyeti nedeniyle özel işlerini yaparken kendi eşyalarını, devlet işlerini yürütürken ise devlete ait malzemeleri kullandığına dair haberler aktarılır. Bu hassasiyetinin bir yansıması olarak fethedilen bölgelerdeki idarecilerin kendisine takdim edilmek üzere gönderdikleri hediyeleri kabul etmemiş veya gönderilen hediyeleri hazineye aktarmıştır. Hatta kendi adına hediye kabul edilmesini yasaklamıştır. Ayrıca valilerin de hediye almalarını men etmiştir.
yargıç tarafsız ve adil olduğu zaman kendisini güçlü görenler, adalet karşısında yargıcın nüfuzundan korkar ve aynı zamanda zayıf olanlar da bu sayede haklarını alabileceklerine inanarak adalete sığınırlar.
Türk ve İslam aleminin Cuması Mübarek olsun.
Din ve Hayat, TDV-İstanbul Müftülüğü Dergisi, 2013
Hak ve Adaletle Taçlandırılan Yönetimde Benimsenen İlke: Adalet Hz. Ömer (ra)
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: