TürkiyeSON - 17.04.2024 -

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var”

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var”

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 2014 yılında başlatmış olduğu “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ortaklığıyla bu yıl da Malatya’da hayata geçiyor.

Türkiye ve dünyanın bir başka ülkesinde annesini, babasını kaybetmiş olan çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi hayata geçtiğinden bu yana ülkemizde birçok öğrenci katıldı. Böylelikle öğrenciler Türkiye’den veya dünyanın bir başka ülkesinden bir yetim kardeş edindiler. Bu yılda Malatya okullarının katılacağı proje ilk olarak Malatya Yeşilyurt Sadreddin Konevi İmam Hatip Lisesinde başladı.

Malatya Yeşilyurt Sadreddin Konevi İmam Hatip Lisesinde başlatılan Proje açılışına; Malatya il Müftü Yardımcısı Hacı Mustafa Kılınç, Malatya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nurcan Berber, Malatya İHH Şube Başkanı Ömer Derin, Eğitim Bir-Sen Başkanı Kerem Yıldırım, İHH Üyeleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta öğrencilere konuşan Malatya il Müftü Yardımcısı Hacı Mustafa Kılınç; sevgili öğrenciler Peygamber’imizin (S.A.S.)’in Hadisi Şerifi-nde,” En hayırlı Müslüman evi, içinde bulunan yetime iyi davranılan evdir” bu nedenle sevgili çocuklar bizde bu Hadis-i Şeriften şunu çıkarmalıyız;” En hayırlı insan yetime yardımcı olan onun elinden tutan insandır” sözleriyle öğrencilere nasihat verdi ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Proje hakkında konuşan Malatya Malatya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nurcan Berber, şu sözleri dile getirdi; ” Bu Kampanyada Milli Eğitim Bakanlığı ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yetimlerimizin yanında olduğumuzu ve bu konuda bizlere ne düşüyorsa elimizden gelecek her türlü desteği vereceğimizi belirtmek istiyorum, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya Eğitim Bir –Sen Başkanı Eğitim Bir-Sen Başkanı Kerem Yıldırım, “Savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan yetim çocukların ihtiyaçlarının Malatyalı arkadaşları/öğrencilerimiz tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü hâline gelmesinde desteğimizi Eğitim Bir-Sen ve Memur –Sen olarak hiç esirgemeyeceğiz ve onların her zaman yanında olacağız. ”dedi.

Malatya İHH Şube Başkanı Ömer Derin, projenin detaylarına ilişkin şu bilgiyi verdi: “ Bu çalışmaya sınıflar kardeşlik köprüsüne, iyilik köprüsüne gönüllülük esasıyla katılacaklar. Hiçbir sınıf ve okul katılmaya zorunlu değil. Kampanyaya göre ister 1 sınıf, ister 10 sınıf bir araya gelerek bir yetim kardeşlerini destekleyebilecekler. Bunun için kampanyaya katılmak isteyen sınıflara birer koli gidecek. Kolinin içerisinde kumbaralar olacak. Bu kumbaralar her ay için doldurularak kardeşlerine göndermek üzere hesap numaralarına yatırılacak. Çocuklar

bu kampanyayı en az 1 sene yürütecekler. Önümüzdeki sene bir üst sınıftan arzu ederlerse devam edebilecekler.”

Derin; “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflar bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak 100 TL toplayacak. Çocuklar/gençler kardeşlerini İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderilecek. (Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabilir, böylece çocuklar destekledikleri yetim kardeşlerini her an hatırlama imkânı bulabilirler.) Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Malatya’dan dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.” dedi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.