TürkiyeSON - 16.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Hizmet Sunum Yöntem Arayışı Çalıştayı Yapıldı

Hizmet Sunum Yöntem Arayışı Çalıştayı Yapıldı

BÜYÜKŞEHİR İLÇE BELEDİYELERİ HİZMET SUNUM YÖNTEM ARAYIŞI ÇALIŞTAYI YAPILDI

BAŞKAN GÜRKAN, ÇALIŞTAYA KONUŞMACI OLARAK KATILDI

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü tarafından Büyükşehir İlçe Belediyeleri Hizmet Sunum Yöntem Arayışı Çalıştayı’na konuşmacı olarak katıldı. Başkan Gürkan, Türkiye’de 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte ilçe belediyeleri açısından ortaya çıkan sorunları çalıştayda dile getirdi.

Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü tarafından Büyükşehir İlçe Belediyeleri Hizmet Sunum Yöntem Arayışı Çalıştayı, Ankara’da gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ruşen Keleş’in moderatörlüğünü yaptığı Çalıştaya, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Muğla Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi ve Kayseri İncesi Belediye Başkanı Zekeriya Karayel konuşmacı olarak katıldı. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, geçmiş ve gelecek bin yılların belediye başkanı olma vizyonu ile görev yaptıklarını belirterek, “Biz geçmiş bin yılların belediye başkanı nasıl oluruz, gelecek yüzyılların bin yılların nasıl belediye başkanı oluruz, onun hedefi ve vizyonu içinde görev yaptık. Geçmiş bin yıllık tarihi ayağa kaldırırsanız, geçmiş bin yılların belediye başkanı olursunuz. Geçmişle gelecek arasında bir bağ, ilinti kurarsınız, geçmiş bin yılların belediye başkanı olursunuz” dedi.

Battalgazi Belediyesi’nin 2,5 yıl içerisinde 100 yıllık belediyelerin imkanlarına kavuştuğunu belirten Başkan Gürkan, “Şu anda tüm büyükşehirleri ve en üst seviyedeki belediyeleri değerlendirin. O belediyelerde ne varsa 2,5 yıl içerisinde Battalgazi Belediyesi’nde de onların hepsi var. Konkasör tesislerimiz, asfalt tesislerimiz ve tüm bunların yanında ağır iş makinalarının hepsi alınmış” diyerek, Battalgazi Belediyesi’nin rekor düzeyde hizmetlere imza attığını söyledi.

Türkiye’de 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte yaşanan sürece dikkat çeken Başkan Gürkan, “Tabi yasalar az önce de ifade ettiğim gibi kişiyi bağlayan, kişiye pranga vuran bir şey değildir. Bizim Türk Anayasası’nda ve Türk yasalarına baktığımızda, içtihatlarla da bunu desteklediğiniz zaman Türkiye’de her şeyi yapacak kanunlar vardır. Keşke daha tarafsız, daha rantabl ve uygulanabilirliği olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Ama yöneticilerin hiçbiri bu girdaba girip de, benim elim kolum bağlı olarak hareket etmemesi gerektiğini düşünüyorum. 6360 sayılı yasa yeni bir uygulama. Geçmiş dönemde Kocaeli, İstanbul ve Ankara’nın bir kısmında bu uygulandı. Bütün şehir uygulaması olarak da İstanbul ve Kocaeli’nde uygulandı. Şimdi de 30 büyükşehir de uygulamaya konuldu. Belki ileride büyükşehir sayısı 60’a çıkması olasılığı da var. Oralarda da uygulanacak. Büyükşehir yasası büyükşehirlerde, o şehirde, o bölgede yaşayanlar için verimli olmuş mudur? olmuştur. Başarılı mıdır? başarılıdır” diyerek, Türkiye’de 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte ilçe belediyeleri açısından ortaya çıkan sorunlar hakkında da bilgiler verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: