TürkiyeSON - 13.04.2024 -

İşçinin primi devletten

İşçinin primi devletten

Takvim gazetesinin haberine göre, işveren, 6 aydır işsiz olan vatandaşı işe aldığında, prim yükünü devlet üstlenecek.

İŞSİZLİKDevlet istihdamı artırmak için çarpıcı uygulamalara imza atıyor. İşveren, 6 aydır işsiz olan vatandaşı işe aldığında, prim yükünü devlet üstleniyor. 54 aya varan prim teşvikini, işverenler geriye dönük olarak da isteyebiliyor. İşçinin primi devletten Ülkemizde uygulanan istihdam teşvikleri dikkat çekiyor. Devletin işverenin prim yükünü üstlendiği uygulamalar ile işsizliğin azaltılması, çalışan sayısının artırılması hedefleniyor.

GERİ İSTENEBİLİYOR

Öyle ki son 6 ayda ortalama 10 kişi çalıştırdınız ve sonunda çalışan sayınızı artırmaya karar verdiniz. Uygulanan teşvike göre belli şartlar dahilinde işe alacağınız yeni çalışanların primlerini devlet karşılayacak. Haberiniz olmadığı için bugüne kadar bu primleri ödediyseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurup bu parayı geri de isteyebilirsiniz. Akşam’ın haberine göre; düzenleme 1 Mart 2011 tarihi ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında geçerli. Sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarlarının İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması teşvikinden yararlanabilmek için bazı şartlar bulunuyor. ? İlk olarak işçinin işe alındığı tarihten önceki 6 aylık işçi sayısının toplamının 6’ya bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama işçi sayısına ilave olması gerekmektedir.

BELGE GEREKİYOR ?

Diğer şart ise işçinin işe alındığı tarihten önceki 6 aylık sürede işsiz olmasıdır. Ayrıca işe alınacak kişilerin mesleki yeterlik belgesine sahip olması gerekiyor. Öte yandan teşvik süresi belirli kriterlere göre 54 aya kadar uzatılabiliyor. Örneğin mesleki yeterlik belgesine sahip olan ve İŞKUR’a kayıtlı bir kadın işsizi işe alan işveren 54 ay sigorta primi ödemiyor. Aynı şekilde 18-29 yaş arası genç bir erkek işsizi işe alan işveren 54 aya kadar teşvikten yararlanabiliyor.

SON TARİHİ 31 ARALIK 2015

Teşvik 31 Aralık 2015’e kadar yürürlükte. Ancak geçmişte teşvikin varlığından haberdar olmadığı için uygulamadan yararlanamayan bazı işverenler bulunuyor. Bu durumdaki işverenler SGK’ya başvurarak, geçmişe dönük olarak da, teşviki almaları mümkün.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.