TürkiyeSON - 25.02.2024 -

İŞKUR Müdürü Toman Engellilere Desteğimiz Sonuna Kadar Devam Edecek

İŞKUR Müdürü  Toman Engellilere Desteğimiz Sonuna Kadar Devam Edecek

Kurumumuz istihdamın korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak ve de işsizlik sigortası hizmetlerini yürütmekle görevlidir. Ayrıca aktif işgücü programları kapsamında işgücü piyasasında görülen ihtiyaçlar doğrultusunda mesleki eğitim kursları düzenlediği gibi, iş arayan ve işverenlere yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti de vermektedir. Söz konusu hizmetlerden engelli vatandaşlarımızda faydalanmakta olup, engelli iş arayanların işe yerleştirilmesinde azami gayret sarf edilmektedir.

Hali hazırda Kurumumuzda 155’i kadın, 566’sı erkek olmak üzere toplam 721 engelli iş arayan bulunmaktadır. Bu rakam toplam iş arayanların %2,9’sine denk gelmektedir. 2015 Ekim ayı sonu itibariyle Kurumumuza 555 engelli başvurmuş olup, bunlardan 79’u işe yerleşmiştir. Diğer taraftan 2015 yılı içerisinde 8 adet Engelli Kursu açılmış olup, bu kurslara 37 kadın, 44 erkek olmak üzere 81 kursiyer katılmıştır. Ayrıca 2 tane Engelli Kursu onaylanmış olup içerisinde bulunduğumuz ayda başlatılması planlanmaktadır.

Kurumumuz tarafından Engelli vatandaşlarımıza yöneltilen bir diğer hizmet ise Engellilere Yönelik Hibe Desteğidir. Bu kapsamda engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engelli olup kendi işini kurmak isteyenlere 36 bin TL hibe desteği verilmektedir. www.iskur.gov.tr internet adresinden yayınlanan başvuru rehberi ve formuna göre hazırlanacak projeler Ankara’daki kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından değerlendirilerek kabul görülen projeler desteklenmektedir. Bahsi geçen hibe desteği ile ilgili olarak Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılan başvurulardan 6’sı komisyon tarafından kabul edilmiştir.    

Bu vesile ile tüm Engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününü kutlar, iş bulmalarında ve kendi işlerini kurmalarında İŞKUR olarak desteğimizin sonuna kadar devam edeceğimizi saygıyla duyururum.

           

                                                                                                          Vahap TOMAN

                                                                                                              İl Müdürü

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.