TürkiyeSON - 02.10.2023 -

‘Kadınlar mağdur edildi’

‘Kadınlar mağdur edildi’

Malatya İHH Kadın Kolları tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar’ günü nedeniyle Yeni Cami meydanında basın açıklaması yapıldı.

Malatya İHH Kadın Kolları üyeleri tarafından Yeni Cami meydanında düzenlenen basın toplantısında grup adına açıklamada bulunan Emine Çakmak, konuşmasında, medeniyetimizin altın çağlarının oldukça uzağına düştüğümüz bu günlerde İslam dünyasında yaşanan genel problemlere bağlı olarak kadınların mağdur edildiği ciddi sorunlar gün yüzüne çıktığını ifade etti.

İHH Kadın Kolları adına açıklamada bulunan Çakmak konuşmasına şöyle devam etti;

IMG-20150308-WA0001 “İnsanı tek bir nefisten yaratan Yüce Allah, sağlıklı bir toplum inşasını ailenin varlığına bağlamış, bu çerçevede kadın ve erkeğe sorumluluk ve vazifeler yüklemiştir. İslam dininin temel kaynağını teşkil eden Kur’an-ı Kerim ve Sünnet’te en tafsilatlı olarak ele alınan meselelerin başındaaile hukukunun gelmesi bu müessesenin ehemmiyetini gösterir. Kur’an-ı Kerim, sağlıklı bir aile inşasında kadına hususi bir rol biçer. Kadın, insanlık tarihinin kara sayfalarından olan Cahiliye çağında diri diri gömülüp mirastan mahrum edilirken yahut rızası dahi alınmaksızın evlendirilir hatta alınıp satılan bir meta olarak değersizleştirilirken, bir başka ifade ile hemen hemen her türlü insanîhaktan mahrum bir şekilde yaşarken, “Allah’ın emaneti birevlat”, “saliha bir eş”  ve “Cennet’in ayakları altına serildiği anne” olarak yüceltilmiştir. Hz. Havva, Hz. Hatice, Hz. Meryem, Hz. Aişe ve Hz. Fatıma örneklerinde görüldüğü gibi tüm insanlık için rol modeli olarak takdim edilip ahlaklı ve erdemli bir yaşamın kurucu öğesi olarak öne çıkartılmıştır.

İSLAM ÖRNEKTİRIMG-20150308-WA0009

Böylesi bir zemin üzerinde yükselen İslam medeniyetinde ilme düşkünlükleriyle, hayır hasenatlarıyla, zühd ve takvalarıyla, ebeveynlerine, eşlerine ve çocuklarına karşı fedakârlıklarıyla, topluma faydalarıyla daima tüm insanlık için örneklik teşkil eden hanımlar başka medeniyet havzalarıyla kıyas edilemeyecek denli üstün bir makamaka vuşmuşlardır. Hz. Aişe’nin en çok fetva veren sahabilerden olması, Hz. Hatice’nin malını Allah yolunda tasadduk etmekten çekinmeyen bir tacir oluşu, Rabiatü’l-Adeviyye’nin dünya zevk ve nimetlerine karşın Allah’ın rızasını tercih eden bir hanım evliya oluşu bu açıdan İslam medeniyetinin yüzakı mesabesindeki örneklerdendir.IMG-20150308-WA0005

MEDENİYETİMİZİN ALTIN ÇAĞI

Medeniyetimizin altın çağlarının oldukça uzağına düştüğümüz bu günlerde İslam dünyasında yaşanan genel problemlere bağlı olarak kadınların mağdur edildiği ciddi sorunlar gün yüzüne çıkmıştır. Afrika ve Asya ülkelerinde büyük güçlerin çıkar savaşları ve sömürgeciliğin devam eden etkileri, yoksulluk ve geri bırakılmışlığın sonuçları en fazla kadınları etkilerken Ortadoğu’da yoğunlaşan çatışma alanları da -başta Suriye, Filistin ve Irak olmak üzere-yüzlerce kadını dul bırakmış, bir okadarını hapishanelerde mahkûm hale getirmiş, yine kadınları zor şartlar altında mülteci statüsüne düşürmüştür.

6 BİN KADIN SURİYE’DE  TECAVÜZ EDİLDİ  IMG-20150308-WA0009

Özellikle yanı başımızdaki coğrafya Suriye’de dört yıldır yaşananlar Suriye toplumunu ve komşu toplumları derinden etkilemektedir. Savaş nedeniyle 15.000 Suriyeli kadın hayatını kaybederken binlerce çocuk öksüz kalmıştır. 6000 Suriyeli kadın tecavüze uğramıştır. Suriyeli kadınlar kaçırılmakta, insan tacirleri tarafından kullanılmakta,hapse atılmakta, tecavüze, psikolojik ve fiziksel saldırılara maruz kalabilmektedir. Halen yüzlerce Suriyeli kadından haber alınamamakta sağ mı ölü mü oldukları bilinmemektedir. Yine akıbeti belirsiz yüzlerce Suriyeli kadın hapishanelerde türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır. Esed rejiminin askerleri ve şebbihaların Suriyeli kadınlara uyguladığı muameleler tamamen insanlık suçu kapsamına girmektedir. Diğer yandan 145 bin Suriyeli kadın, eşleri hayatta olmadığı için ailelerinin geçimlerini temin etmek durumundadır. Bugün Suriyeli kadınların maruz kaldığı tüm bu hak ihlallerinden başta İran olmak üzere Esed rejimine destek veren tüm devletler, kişi ve kuruluşlar sorumludur.

KADIN CİNAYETLERİ 

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan kadın cinayetleri ve şiddet vakaları ise İslam medeniyetinin kadına verdiği değerli paye ile tam bir tezat oluşturmaktadır. Tüm halkımızı derinden sarsan Özgecan Aslan cinayeti ülkemizde binlerce kadının karşı karşıya kaldığı vahim toplumsal sorunun son örneklerindendir. İnsan hak ve hürriyetleri açısından bakıldığında da gerek ülkemizde gerekse komşu coğrafyalarda kadınlar yoksulluk, savaş ve işgal nedeniyle oluşan mağduriyetlerin suiistimal edilmesi sonucu ağır bir yükün altında ezilmekte, istismar edilmektedirler.

ÖNLEM ALINMALI  

Türkiye’de ve dünyada kadın haklarının yüksek sesle dile getirildiği bir gün olan 8 Mart vesilesi ile coğrafyamızda ve İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde kadınların yaşamakta olduğu istismar ve mağduriyetlerin her daim gündemde tutulmasına ve gerekli önlemlerin alınmasına duyulan ihtiyacı seslendirmek olmazsa olmazdır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: