17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kamil Furtun için saygı yürüyüşü yapıldı

Kamil Furtun için saygı yürüyüşü yapıldı

Saygı-Yürüyüşü

Malatya Tabipler Odası, 29 Mayıs Cuma günü Samsun’da çalıştığı hastanede silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden göğüs cerrahisi uzmanı ve aynı zamanda kendi şehrinde yılın doktoru seçilen Op. Dr.Kamil Furtun için saygı yürüyüşü ve ardından basın açıklaması yaparak taziye mesajları iletti.
Çalıştığı hastanede görev başında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor için önce Tabip Odası önünde toplanan doktorlar, daha sonra Soykan Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe yaklaşık olarak iki yüz elli doktor katılırken bazı doktorlar da görev bırakma eyleminde bulundu.
Soykan Parkı önünde toplanan grup adına bir açıklama yapan Malatya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, öldürülen doktora Allah’tan rahmet dileyerek, “Ailesinin, tabiplerin ve sağlık çalışanlarının yüreği dağlandı mekanı cennet olsun” dedi.

 

 

HEKİME ŞİDDET DURULSUN! 
Öldürülen doktorun Eşine ve oğluna da taziye ileten Kızılay “Tüm sağlık camiamızın başı sağ olsun. Dr. Göksel Kalaycı, Dr. Ersin Aydın, Dr. Melike Erdem’le dağlanan yüreğimiz Dr. Kamil Furtun’un da şiddete kurban edilmesi ile bir kez daha dağlanmış, kaygımız artmıştır. 30 yıldır kurtardığı canların bedelini canı ile ödemiştir. Şifa veren ellere kıyılmıştır, bıçak kemiğe dayanmıştır. Hekimlerin, sağlık çalışanlarının işlerini güvenle yapması elzemdir. Her olaydan sonra verilen taziye mesajları yetersizdir. Hekime şiddet konusunda acilen toplumsal bilinç oluşturulması zorunludur. Özünde riskli iş yapan hekimlerimizi; itibarını zedeleyen söylemler, mesnetsiz şikayetler bıktırmıştır” dedi.

 

 

 

Hekimlerin yanlarında koruma görevlisi ile çalıştırmak hekimlik mesleğinin özüne aykırı olduğunu belirten Kızılay, “Sağlıkta şiddeti önlemek için yasal düzenlemeler Meclis açılınca hemen yapılmalı, şiddete sıfır tolerans gösterilmelidir. Yöneticilerimiz ve kanaat önderlerimiz hekimlerin itibarını zedeleyecek söylemlerden vazgeçmeli, medyamız münferit olayları abartılı vermemeli, sağlık haberlerini özenle-uzman görüşü ile vermelidir. Mesnetsiz şikayetler elenmelidir. Toplum canını emanet ettiği hekimine sahip çıkmalıdır. Devlet hekimine güvenle çalışacağı ortamı sağlamalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.