22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Kayısı, stratejik ürün olmalı’

‘Kayısı, stratejik ürün olmalı’

Malatya Bağımsız Milletvekili Adayı Dr. Ali Yalçın, Şire Pazarı esnafı ile bir araya gelerek esnaf ve çiftçilerle “Kayısı” krizi üzerine açıklamalarda bulundu.

 

IMG_2625Yalçın, Şire Pazarı esnafının vekillere yıllardır duyuramadıkları sesleri olmaya talip olduğunu göstermek gayesiyle bütün esnafı dolaştı.

 

Şire Pazarının birkaç büyük esnafın tekelinde olmasından yakınan Esnaf; köylümüz kayısıyı 20 liraya satmadı, bekledi 30 liraya çıksın diye, çıkmayınca getirdi 9 liraya verdi. Bu Şire Pazarı, senelerden beri 3 tane esnafın çevresinde dönüyor. İktidar yardım etmiyor zaten, fındık 20 den 70 liraya çıktı, kayısımız yandı, aşağıya düştü. Bu bizim milletvekillerinin ayıbı, kayısılar yanmış köylü yanmış, bitmiş kimsenin umurunda değil, ceplerini doldurmaya bakıyorlar. Kimse ilgilenmiyor, kayısı ayaklar altında.

BAŞ İYİ OLURSA TABAN DA İYİ OLUR

 

Yalçın, Şire Pazarı esnaflarına yaptığı ziyaretlerdeki şikâyetlerin genel değerlendirmesini burada yaptığı konuşmasında dile getirdi. Yalçın, Fındığa stratejik bir ürün gibi destek var iken; kayısının bu kategoride değerlendirilmediği, kayısıya devlet desteğinin beklenen düzeyde olmadığını, kayısının sahiplenilmediği hususlarına değdindi.

 

Yalçın; kendi çıkarını düşünen vekiller üzerinden bu sorunlar çözülemez. Fındığa verilen desteğin bir benzerinin kayısıya verilmesi gerekiyor, ama silik, temsil yeteneğinden yoksun, gerçekten bencil, irademizi gasp ederek bugüne kadar halk üzerinden gasp halkın oylarını pazarlayanların üzerlerinden değil; özgür, bağımsız, karşı çıkabilen, halktan yana olan, yüzü halka dönük temsilin bu sorunu çözeceğine inanıyoruz. Malatya Halkı bilinçleniyor, inanıyorum ki sadece kayısı sorunu değil içinde bulunan Malatya’nın tüm sorunları çözülecek. Bu vekiller getirdiklerinden çok götürdükleriyle ünlendiler. Bu vekiller bu temsili yapamıyor, beceriksiz bir tablo ortaya çıkardılar, o yüzden halkın mutlaka bilinçlenmesi gerekiyor. Halkın bilinçlenerek tavrını ortaya koyması elzem ve şarttır, biz bunun için varız.

ESNAF; VEKİLLERİN FAYDALARINI GEÇTİK, ZARARLARI OLMASIN YETER

 

Bugün inanma günü olduğunu ve bu başarıldığında bütün sorunların tek tek çözüleceğine inandığını söyleyen Yalçın; bizi çantada keklik gördükleri için, nasıl olsa dünyanın belası da başlarına gelse sesini çıkarmayan, karşı çıkmayan, eleştirmeyen bir toplum olarak görüp ve bizim sırtımızdan halen 7 defa 10 defa nasıl seçiliriz, kendimize nasıl rant sağlayabiliriz düşüncesindeler.

 

Bu düşünceye sahip olanlara, halk örgütlenip, bilinçlenerek bağımsız karşı duruşunu, tavrını yöneticilere yansıtmaları gerektiğini sık sık yineleyen Yalçın; ben esnafa bakıyorum. Esnaf siftah edemiyor ama sesini çıkarmıyor, acaba bunlardan bana bir zarar gelir mi diye korku taşıyor. Artık vekillerden bir fayda beklemiyor, zararı gelmesin; Malatya siyasetinin, bu şirketlerin, lobinin bana zararı dokunmasın yeter, diyor. Nasıl ki ben çıkmışım tavır alıyorsam, vatandaş da tavır alacak ve bu durum değişecek.

ÇİFTÇİNİN RIZKI GARANTİ ALTINA ALINMALI

 

Yalçın son olarak Şire Pazarı esnafına; benim taahhüdüm sadece şu; kayısı stratejik ürün olarak tescillenmelidir. Bilimsel destek verilmiyor. Memlekette bilimsel araştırma yapıp hangi ürün daha erken oluyor, hangisi daha değerlidir, bunun için bir bütçe bir fon oluşturulmasına katkı sağlamak, kayısıların tutup tutmamasını beklemeden çiftçinin garanti altına alınmasıdır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.