24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Keskin Özel Halk Otobüsü İşletmecilerinin Haklarını Koruyacağız

Keskin Özel Halk Otobüsü İşletmecilerinin Haklarını Koruyacağız

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB)  Başkanı Şevket Keskin,  minibüs hatlarından özel halk otobüsü işletmeciliğine geçen esnafların yaşamış oldukları sorunları ve sıkıntıları çözeceklerini söyledi.

 Keskin, Malatya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda Battalgazi bölgesinde minibüs hattı işletirken Özel Halk Otobüsü İşletmeciliğine geçen esnaflarla bir araya gelerek, sorun ve sıkıntılarını dinledi.

 Keskin, esnaflardan özellikle kurum ve kuruluşlarla yapılan iş ve işlemlerde kesinlikle verilen sözlere değil, verilen sözlerin resmi evrak altına alınmasına inanmalarını isteyerek, “Belediye tarafından verilen yönetmenlikleri imzalayarak kabul etmişsiniz, ama belediyenin sizlere verdiği sözleri yazı altın alarak almamışsınız. Devlette yazışma esastır, resmi evrak esastır. Söz verenler bugün var, yarın yok.  Burada sizlerin bir mağduriyeti var. Belediyenin sizlere verdiği rakamlar ile ortaya çıkan rakamlar bir birine uymuyor.  Ortada bir sıkıntı var ve bunu esnaf kimliğine yakışan bir şekilde çözmeye çalışacağız” dedi.

 Özel halk otobüsü işletmecileri için en büyük sorunlardan birisinin bedava bilet olduğunu belirten Keskin, “Bu durumu sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a aktardım. Öyle insanlar varki, 4 bin TL maaş alıyor, ama elinde bedava bilet var. Aşırı derece ücretsiz bilet kullananlar var. Bunun tamamının özel halk otobüsü işletmecilerine yüklenmesi yanlış.  Bizde elimizi taşın altına koruz, ama hepsini kaldırmamız mümkün değil. Belediye bedava bilet taşıyanların maliyetinin yüzde 70’ini alsın, biz yüzde 30’unu alırız.” dedi.

 Esnaflardan kesinlikle saygı ve sevgi sınırını aşmadan hak ve hukuklarını aramalarını isteyen ve bu konuda her zaman yanlarında olduğunu ifade eden Keskin, “Belediye yöneticilerimizle oturup konuşacağız.  Bir muhtarın demesi ile bir siyasetçinin demesi ile, bir partilinin demesi ile kalkıp yolcusu az olan kırsal mahallelere otobüs göndermeye kimsenin hakkı yoktur. Bir kırsal mahalleye otobüs mü gönderilecek? Sabah bir sefer gitsin, öğlen bir sefer gitsin, akşam bir sefer gitsin. Yolcu yoğunluğu fazla olsa zaten gidilecek. Yolcudan kimse kaçmaz. Ama yolcusu çok az olan kırsal mahallelere gereksiz yere seferler koymak yanlıştır. Belediye, özel sektör ile kendi hizmetlerini karıştırmasın. Ben esnafımın hakkını yedirmem. Bunun mücadelesini yaparım, esnafımın hakkını ararım. Ama esanslarımızda asla saygı ve sevgi sınırını aşmayacak, gerek belediye başkanımıza ve gerekse de belediye yöneticilerine yönelik saygı sınırını her zaman koruyacak. Oturulur,  konuşulur, orta yol bulunur. Esnaflarımız Ahilik kültürünün temsilcisi olduğunu asla unutmayacak” diye konuştu.

 Şehirde herkesten çok esnaf ve sanatkar olarak bir sistem ve düzen istediklerini belirten MESOB Başkanı Keskin, “Şehirde bir sistem olacak, bizde bu sitemin içinde yürüyeceğiz. Ama hakkımızı da koruyacağız. 100 kişiden 70’ini bedava taşımak adil bir sistem değildir. Esnaf bu durumda ne yapacak?” ifadelerini kaydetti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.