16.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Köstebek Türleri Nelerdir???

Köstebek Türleri Nelerdir???

Köstebek Türleri Nelerdir?

 

Bir çok kimse köstebeği bil­diğini sanır fakat içle­rinden pek azı köstebeği gerçekten görmüştür, hatta görseler bile tanı­mazlar. Bu hayvan neye benzer aca­ba? Köstebeğe bir yeraltı mermisi den­se yeridir. Silindir biçiminde olan vücudu ön tarafta kalem ucu gibi sivrilir. Belirli bir boynu yoktur. Ba­cakları kısadır. Toprağı kazmak için yaratılmış olan ön bacakları geniş ve son derece kuvvetlidir. Uçların­daki pençeler, köstebeğin, yirmi dört saat zarfında yüz metrelik bir tüneli kazmasına imkân verir. Köstebek 2 3 santimi kuyruk olmak üzere toplam 15 cm’lik küçük bir hayvandır.
Gerçek köstebekler Eski ve Yeni Dünyaların kuzey ılımlı bölgelerin­de yaşarlar. Toprağı derinlemesine donduğu için, fazla kuzeylere sokul­mazlar. Toprağının çok kere aşırı derecede kuru olması yüzünden tro­pikal bölgelere de rağbet etmemiş­lerdir. Bu kuru toprakların içinde, kazı işinin zahmetini karşılayacak yeraltı hayvanları çok azdır. Halbuki köstebekler, çalışmaları­nın karşılığını yiyecek olarak ister­ler. Toprağı kazdıkları kadar harca­dıkları enerjiyi yiyerek gidermek zorundadırlar. Her gün ağırlıklarınca böcek tüketirler. Bir günde, herhan­gi bir köstebek kadar çok çalışan memeli hayvan yoktur denilebilir.

Kaynak: Hayvansitesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.