TürkiyeSON - 31.01.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Köy Yumurtası Faydaları

Köy Yumurtası Faydaları
Köy Yumurtası Faydaları

 

Köy yumurtasıyumurta çok besleyici faydalı bir besindir. Fakat yumurta seçerken dikkat etmeli ve gerçekten sağlıklı olan yumurtayı almalıyız. Köy yumurtası yumurtaların içinde en sağlıklı ve besin değeri yüksek olanıdır. Çünkü köy tavukları özgürdür, istedikleri gibi gezeledikleri için doğal beslenirler. Tavuk çiftliklerindeki tavuklar çabuk büyüsünler özellikle de hızlı yumurtlasınlar diye suni yemlerle beslenirler, bu yüzden yumurtanın besin değeri daha düşüktür. Köy yumurtası kadar sağlıklı değildir. 

Aldığım  yumurtanın köy yumurtası olduğunu nasıl anlarım.

Çocuklarımızı sağlıklı ve besin değeri yüksek olan köy yumurtası ile beslemek için yumurta alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Eğer yumurtanın kabuğu sağlamsa, pis kokmuyorsa, yumurtayı suya konduğunuzda yüzmüyorsa, ve bunun dışında yumurtayı haşladığınızda yumurta kabuğunun altından rengarenk bir görünüm oluşmamışsa büyük ihtimalle köy yumurtasıdır ve doğal besi oldugu için sağlıklıdır. Bir de yumurtanın taze olup olmadığına yumurtanın sarısından bakılır, eğer yumurta kırıldığında sarısı dağılmıyorsa bu yumurtanın taze olduğunun bir kanıtıdır.

Yumurtanın besin değeri

Hepimiz yumurtanın yüksek oranda bir protein deposu olduğunu biliriz. Bunun yanı sıra yumurta A, D, E ve B grubu vitaminlerini içinde barındırır

Protein, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan doğal besi yani köy yumurtası, öncelikle bebek ve küçük çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Yumurta içeriğinde bulunan kolin maddesi ile beynin gelişimi açısından  yadsınamayacak bir yere sahiptir. Uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocukların her gün bir adet taze yumurta tüketmesi gerektiğini sürekli tekrarlıyorlar. Ayrıca yumurtanın içeriğinde yer alan losin amino asidinin, yağ yakmak için çok faydalı olduğu kanıtlanmamış bir gerçektir. Kahvaltıda bir tane haşlanmış yumurta tüketmek zayıflamaya da yardımcı oluyor. 

Taze Köy Yumurtasının Faydaları

 

  • Yumurtanın, içeriğinde bulunan lutein maddesi sayesinde görme azlığına yol açan maküler dejenerasyon etkisini azaltır.
  • İçeriğinde bulunan kolin ile bellek ve öğrenme kapasitesini artırıcı etkisi vardır.
  • Asetilkolini artırır.
  • Yumurta sarısı kalsiyum ve karotenoidlerden bakımından zengindir.
  • Yumurta, içeriğinde bulunan çinko bakımından zengindir.
  • Magnezyum içeriği yüksektir; bu nedenle fibromiyalji, migren gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir.
  • Antioksidan ve antienflamatu vardır.
  • Omega-3’ten daha zengindir.
  • A, D, K vitaminleri, demir, riboflavin, selenyum ve niasinden zengindir.

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: