TürkiyeSON - 24.09.2020 -
Türkiye Son , Malatya Son Habercilikte Son..

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Reklam

Kurban Kelime anlamı ile; dini emri veya bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvan demektir.

Kurbanın ilk adanması ve kesilmesi, Adem Peygamberin çocuklarından Habil’e nasip olmuştur. Habil, Allah’a kurban adayacaksınız emrini babasından aldıktan sonra sahibi olduğu koyunların içinden en besilisini seçerek, Allah’a adanacak olanın sahibi olduklarımız içerisinden en iyisini seçmemiz gerektiğini bize Asırlar öncesinden ders olarak vermiştir.

Sonralarında İbrahim peygamber bir evladı olursa Allah’a adayacağı sözü ile bir evlada kavuşmuştu ve bu evlat henüz çocukken, İbrahim (A.S.)a verdiği söz rüyasında kendine hatırlatıldı. İbrahim (A.S.) canından çok sevdiği evladını, İsmail (A.S.) da babasından ve her şeyin ötesinde sevdiği ALLAH için kurban olmaya razıydı ve başını mutlak bir teslimiyet içerisinde uzatmıştı boynunu keskin bıçağa… kıssadan hisseler vardır ve Kur’an-ı azimüşşan tarafından bizlere öğretilmiştir. Bize düşen ise; bu kıssalardan kendi payımıza düşen dersi almak ve bu dersi bir ev ödevi gibi, en yakınımızdan en ötede olana aktarabilmektir.

Kurban, öncelikle fakir ve yoksul düşmüşler gözetilerek, aile efradı düşünülerek ve hısım akraba, konu komşu ve hatta yüreğinin gönlünün islama ısındığı gayrimüslimler dahi gözetilerek kesilmelidir. İbadetin ruhu Allah’ın rızası ile doldurulduğunda hiçbir ibadet zayi olmaz. Günümüzde kurban ibadeti, ritüel olmanın dışında herhangi bir manevi havayı teneffüs ettirmiyor garibe gurebaya. Gördüğümüz şekli ile bu gün bu ibadet Allah’ın rızasından çok (ALLAH esirgesin) desinler ya da el-alem ne der? fikriyatı ile sahipleniliyor.

Kurbanın kanı dışarı,eti içeri zihniyeti sevap olarak bize bir şey katmaz. Osmanlı’dan kalan bir tarihin mirasçıları olarak bizler Allah için kurban kesmeli ve gerekirse o kurbanın etinden herkes yesin diye, yemeyen kimse kaldı mı düşüncesini kendimize şiar edinerek yememeliyiz.

“Üstadım”dedim; Bayrama ne alayım? Dedi; “Bir kaç piri faniden gönül, bir kaç çocuktan gülücük, Alabilirsen bir kaç fakirden de dua al” Cahit ZARİFOĞLU

Kurban; adamak, adanmak… adamlığa varıp ta Adem olmaksa, her birimiz Adem olmanın erdemi ile kesmeliyiz kurbanlarımızı. Ülke olarak bir büyük medeniyetin temsilleriyiz ve bütün alemi islama,mazlumlara, Türk dünyasına sahip çıkma sorumluluğumuzun farkında olanlardan olabilmek, bayramı bayram gibi yaşamak olgunluğunda cümlemizin Kurban bayramını Türkiyeson.com ailesi olarak kutlarız

Nice Bayramlara

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: