25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Maden Kazalarında Avrupa’da İkinciyiz

Maden Kazalarında Avrupa’da İkinciyiz

‘4 Aralık Madenciler Günü’ dolayısı ile Malatya Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Şevket Keskin, bir basın açıklaması yaparak şunlara değindi.SEVKET KESKİN

Malatya Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Şevket Keskin açıklamasında, madencilerin bu anlamlı günde hatırlanmayı hakkettiğini dile getirerek “Belki de tüm madencilerden daha çok onların anılması gerekiyor çünkü madencilerimizin özellikle son yıllarda yaşadıkları trajediler, milyonların yüreklerini dağldığını” belirtti.

Soma’da yaşanan trajedi ve 3 yüzün üzerinde büyük hatalar sonucu, can veren madencilerimiz, Ermenek’te yine ihmaller sonucu ölen madencilerimizi manası derin olan bu günde unutmak mümkün olmadığını ifade eden Keskin, “Dünyada Maden kazalarında can kaybının yaşandığı ikinci ülkeyiz, Dünyadaki diğer ülkelerde son 30 yıl içerisindeki en büyük 3 maden faciasında toplamda sadece 58 işçi yaşamını yitirdi. Yani bir anlamda dünyadaki maden kazalarında ölen insanların oranındaki liderlik açık ara farkla ülkemize ait! Kurtarma konusunda da son derece başarısız olan ülkemizde maden kazalarında mahsur kalan işçilerin hemen hemen hepsi maalesef yaşamını yitiriyor. Bir örnek vermek gerekirse 2010’da Şili’de maden yatağında mahsur kalan 33 işçinin tamamı sığındıkları yaşam odaları sayesinde 69 gün sonra sağ olarak kurtarılırken, ülkemizde en son gerçekleşen Ermenek faciasında 1 aya yakın bir sürede ancak işçilerimizin cenazelerine ulaşabildik! Çözüm maden ocaklarını kapatmak mı? Asla değil, çözüm daha fazla kazanmak için ‘masraf’ olarak görülen güvenlik koşullarının ihmal edilmesinin önüne geçmek. Şimdi kara kış kapıda, pek çok ev kömürle ısınacak, pek çok insanımız kömürün verdiği ısıyla kışı atlatabilecek. Peki kömürün sıcağını hissederken kaçımız yok yere giden hayatları aklından geçirecek? Bu kış sıcacık evlerinizde otururken biraz durun ve düşünün, toplum olarak devletimizden ve işletmelerden tek ses olarak maden ocaklarındaki koşulların düzeltilmesini istemek bizim sorumluluğumuz.”Ben doğalgazla ısınıyorum” demeyin, gün gelecek havalar ısınacak kırlara mangal yakmaya çıkacaksınız, ızgaranın altından size bakan o ‘kara elmas’ları çıkartmak için kaç işçinin canını verdiğini düşünmeyecek misiniz? Peki o zaman yiyeceğiniz etler nasıl boğazınızdan geçecek? Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü, onları anmakla yetinmeyip yaşam odalarının arttırılması için sesimizi hep beraber yükseltelim.Buradan son günlerde maden ocaklarında büyük ihmaller sonucu ölen madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.