TürkiyeSON - 25.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6. Yıl Dönümünde Tek Yürek Oldu

Malatya, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6. Yıl Dönümünde Tek Yürek Oldu

“Milli İrade Uğruna, Türkiye Aşkına” mottosuyla gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Malatya Valiliğinin koordinesinde düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı kapsamında, aralarında il protokolünün de bulunduğu çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla Malatya Öğretmenevi önünde toplandı.

Mehteran takımı eşliğinde yürüyüşe geçen Vali Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, MHP Malatya MYK Üyesi Mehmet Celal Fendoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, 2. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Zafer Uğur, İnönü Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay karabulut, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder olmak üzere il protokolü, siyasi parti temsilcileri, STKlar, şehit ve gazi dernekleri ile aileleri ve çok sayıda vatandaş İnönü Caddesi’ni takiben il merkezindeki 15 Temmuz Millet Meydanı’na kadar yürüdü.

Reklam

İl protokolü ve vatandaşlar, daha sonra meydandaki anma programına katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve 2. Ordu Komutanlığına Bağlı Bölge Bando Komutanlığının İstiklal Marşı’nı seslendirilmesiyle başlayan program, şehitlerimizin ruhu için okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

15 Temmuz Meydanında gerçekleştirilen törende Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MHP Malatya MYK Üyesi Mehmet Celal Fendoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Poyraz, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, AK Parti Malatya Milletvekili MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci’nin konuşmalarının ardından Şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere

meydandaki katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Hulusi Şahin; “Yüce Rabbime bu kıymetli insanlara hizmet etme fırsatı verdiği için hamd ediyorum. Sizler 6 yıl önce yine bu saatlerde bu meydanı doldurdunuz, bir kararlılık ve bir cesaret örneği gösterdiniz. 6 yıl sonra aynı kararlılık ve aynı cesaretin ayakta olduğunu yine dosta, düşmana bu meydandan gösteriyorsunuz.” dedi.

Türk milletinde kahramanlık destanlarının bitmeyeceğini vurgulayan Vali Şahin, “15 Temmuz hadisesi ve o gün gösterilen kahramanlıklar kelimeler ile ifade edilemez. Kahramanlık destanları bu millette bitmez. Biz hainleri unutursak, yeni hainler gelir bize 15 Temmuzları yaşatır. Kahramanların nesli nasıl devam ediyorsa, hainlerin nesli de devam ediyor. Bu hainlerin nesli, son 40 yılda bir meczubun etrafında temerküz etti ve küresel güçlerin oyuncağı olarak büyüdü büyüdü, sureti haktan gösterdi kendini. Bizim milletimizin tertemiz dini duygularını istismar etti. Maalesef bir miktar cehaletimizi de kullandı. Çocuklarımızı bizden çaldı. Çocuklarımızı önce ailelerine yabancılaştırdı. Sonra onların vatan ve millet duygularını yok etti. Onları, kendi meclisini bombalayan, kendi insanına kurşun sıkan birer hain haline getirip, küresel güçlerin piyonu haline getirdi. Bir daha böyle bir ihanet yaşamamalıyız. Bunun için her zaman aklı, bilimi kendimize rehber edineceğiz. Dinimizi de gerçek kaynağından öğreneceğiz.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “15 Temmuz Millete Sesleniş Konuşması” kent meydanına kurulan dev ekranlarda izlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu” ile sporcular tarafından tören alanına ulaştırılan Sancak Vali Hulusi Şahin’e takdim edildi. Sancağı öperek alnına götüren Vali Şahin, sporculara hediyeler vererek teşekkür etti. Etkinlikte Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından sanatçı Hasan Sağındık sahne alarak vatandaşlara konser verdi.

Program sonunda 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sırasında millete birlik ruhu aşılayan ve manevi bir güç sağlayan Sela, saat 00.13 itibarıyla Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizdeki camilerde de aynı anda okundu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: