TürkiyeSON - 16.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

MALATYA DA EMLAKIN 2016 YILI DEĞERLENDİRİLMESİ VE 2017 YILI İÇİN BEKLENTİLER

MALATYA DA EMLAKIN 2016 YILI DEĞERLENDİRİLMESİ VE 2017 YILI İÇİN BEKLENTİLER

                          MALATYA DA EMLAKIN 2016 YILI DEĞERLENDİRİLMESİ VE

                                                  2017 YILI İÇİN BEKLENTİLER

Malatya da emlak sektörünün 2016 yılı içerisinde büyük bir durgunluk olmasına rağmen kasım ayı sonuna kadar yani 11 ayda yaklaşık 18.500 bin konutun el değiştirdiği bu 18.500 konutun %60 sıfır ilk konutların oluşturduğu %40’nın ise 2 ci el konutların el değiştirdiği anlaşılmaktadır,anca yeterli olmadığını belirtmek isterim,çünkü Malatya nüfusunun devamlı artması ile değerlendirildiğinde bu rakamın en az 50.000 olması gerektiğini belirtmek isterim. Çünkü Malatya’nın büyük şehir olması ile daha çok sirkülasyonun olması gerektiğini düşünmekteyim.

İlimizin ekonomisinin lokomotifi olarak kayısı gelmektedir, ancak gayrimenkul sektöründe ilimizde büyük ekonomik gelir sağladığını belirtmekten fayda vardır. Çünkü sektörde yaklaşık 100 civarında firma faaliyet gösterip, bu firmaların aracılığı ile yıllık 50 bin kişiye iş imkanının sağlanmakta olduğunu düşünürsek büyük rakamların ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. İlimizde gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firmaların son yıllarda ürettikleri konutlar insanlarımızın yaşam şartlarına göre konutlar ürettikleri gözlenmektedir. İnsanlarımız artık eskisi gibi alacakları konutların ferahlığına, kullanılan malzemeleri çok iyi incelediklerinden, firmalarda bu isteklere göre konutlar üretmek zorunda kaldıkları anlaşılmaktadır. Küresel ekonomi durgunlukların yanı sıra ülkemizdeki terör olayları, özellikle 15 temmuz fetö örgütünün kalkışması ile insanlarda bir tedirginliğin yaşanmasına rağmen, gayrimenkul yatırımcısı taleplerine devam etmektedir.

2017 yılı için ilimizde talebin daha geniş, ferah, ulaşım sıkıntısı, alt yapım sorunu olmayan konutların tercih edileceğinden firmalarımızın daha titiz çalışmaları gerektiğini düşünmekteyim. Daha kaliteli konutların üretilmesi gerekmektedir. Konut fiyatlarının yeni yılda daha yukarıya çıkacağını, çünkü insanlarımızın büyük geniş konutlara talep ettiklerinden maliyetlerinde yüksekliğinden dolayı örneğin 3+1 dairelerin 300 bin 4+1 dairelerinde 400 bin civarında alıcı bulacağını düşünmekteyim. Şehrimizin özellikle Fahri Kayahan civarındaki bu fiyatlar şehrimizin doğusunda ise yaklaşık %30 civarında daha uygun fiyatları bulacaktır. Çünkü şehrimizin doğusunda talep çok az olduğundan satışların daha az olduğu gözlenmektedir.

Yukarıdaki satış işlemlerin sıfır dairelerin %30 Battalgazi, %70’nin Yeşilyurt ilçesinde olduğu anlaşılmaktadır. Battalgazi ilçesindeki satışların yükselmesi için, taleplerin artması için Battalgazi belediyesine büyük görev düşmektedir. Battalgazi belediyesi acilen şuyu çalışmalarını bitirip, Tandoğan, Göztepe, Uçbağlar, Hanımın çiftliği, Taştepe Melekbaba mahallelerini acilen şuyuya alıp kat oranlarını yükseltmeli. Çevre yolunun 2017 yılında çalışması başlamasını beklentimizden Ordusu Battalgazi’nin (Eski Malatya) şuandaki yol üzerindeki kat serbestliğini imara açmalı. Açılacak çevre yoluna bağlantı kuşak yollarının düzenlenmesi yapılıp, bu kuşak yollar üzerindeki arsa ve konutları şuyulandırıp, yeniden imarlarının belirlenmesi ile beraber site yapılacak konut için arsaları insanlara sunması gerekmektedir. Şehrimizin batısında sıfır 3+1 daire 280.000 liraya satılırken, şehrin doğusunda aynı 3+1 daireyi 150.000 liraya satmakdan zorlanmaktayız. Bundan da anlaşılacağı gibi Battalgazi belediyemiz acilen imar çalışmalarını bitirip, yüksek katlı, geniş havadar konutların yapılabilmesi için, devasa projeleri hayata geçirilmesi için, acilen şuyu çalışmalarını bitirmesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurur. Saygılarımla…

Malatya emlakçılar odası başkanı Ali Özgül

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: