17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da bir ilk

Malatya’da bir ilk

malatya-atcılık

İnönü Üniversitesi Battalgazi Kampüsü’nde gerçekleşen açılış törenine Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Davut Özbağ, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

 

Açılış programında konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, “Üniversitede ülkenin ihtiyaçlarına göre kendi milletimizin değerlerini de göz ardı etmeksizin birçok şey hayata geçirilebiliyor. Hizmete açılan bu merkez de bunun somut bir göstergesidir. Benzer merkezler birkaç yerde daha var ancak çeşitlilik ve fonksiyonel açıdan burası farklılık arz ediyor. Özellikle işin sosyal sorumluluk boyutu da buraya farklı bir anlam katmaktadır. Ata binmek isteyen her vatandaşımız buraya gelerek binicilik dersleri de alarak bu isteğini yerine getirebilmektedir. Engellilere terapi noktasında da hizmet verebilmesi işin farklı bir boyutu olup, Üniversitemiz için bir prestij projesidir.” dedi.

 

At, Atçılık ve Atlı Sporlar Uygulama ve Araştırma Merkezi ve burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Köseman, “Atçılık ve Antrenörlüğü Programında okuyan öğrencilerin uygulamalı derslerini görecekleri Atçılık ve Binicilik Tesisi aynı zamanda binicilik ve engel atlama sporları ile hippoterapi (atla tedavi) faaliyetleri için de kullanılmaya müsaittir. Malatya’da bir ilk olan Atçılık ve Binicilik Tesisi’nde haftanın her günü her yaştan insanın Atçılık ve Antrenörlüğü Programı mezunu antrenörlerin nezaretinde değişik ırklara mensup atlarla binicilik faaliyetleri gerçekleştirilebilmektedir. Herkese açık olan tesiste,  binicilik, engel atlama, atlı arazi gezileri uygulamalar yapılabiliyor, ayrıca özel at sahipleri için pansiyon hizmetleri de veriliyor. Tesis, bireysel ve grup hâlindeki binicilik kurslarının yanı sıra, günübirlik etkinlikler için de kullanılabilmektedir.” dedi.

 

Yapılan konuşmalardan sonra kesilen kurdele ile İnönü Üniversitesi At, Atçılık ve Atlı Sporlar Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Atçılık, Binicilik Rehabilitasyon Tesisi’nin açılışı yapıldı.Edinilen bilgiye göre; İnönü Üniversitesi Battalgazi Kampüsü’ndeki Atçılık ve Binicilik Tesisi bünyesinde; 40 baş kapasiteli modern tavla (at barınağı), 6×230 metrelik çim pist ve 1500 m²manej  (atlı sporların yapılacağı alan) bulunuyor. Engellilerin faydalanması dikkate alınarak inşa edilen sosyal ve idari binada, bayan ve erkekler için ayrı ayrı tanzim edilmiş duş yerleri, giyinme odaları, alaturka ve alafranga tuvaletler, lavabolar, 200 m² hobi ve dinlenme odası ile 3 adet ofis yer alıyor. Tesiste, çalışmaları yakından izlemek ve açık havada oturmak için düzenlenmiş toplam 200 m² alana sahip 4 adet kamelya var. Tesis, çevresindeki sera ve meyve bahçelerinin yanı sıra 35 çeşit ve 1.500 adet orman ağaç ve süs bitkisinden oluşan floraya da sahip.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.