21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da kayıt dışı istihdam sorunu

Malatya’da kayıt dışı istihdam sorunu

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, konu hakkında farkındalığın artırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlattığı “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi” toplantısı Malatya’da yapıldı.

 
985570Ramada AltınKayısı Otel’de düzenlenen toplantıya SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, SGK Malatya İl Müdürü Ayten Kara ve basın mensupları katıldı. SGK Malatya İl Müdürü Ayten Kara yaptığı açış konuşmasında 2014 yılında Malatya’da 752 iş yerini denetlediklerini ve 160 işyerinin tescilsiz olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Denetimler sonucunda bin 537 işçiyi de kayıt altına aldıklarını belirten Kara, bu yılın Mart ayına kadar ise 201 iş yeri denetimi gerçekleştirdiklerini söyledi. İl Müdürü Kara, bu yıl ise 3 aylık sürede 439 işçiyi sigortalı olarak kayıt altına aldıklarını kaydetti.
Toplantıda daha sonra söz alan Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, 12 yıllık süreçte kayıt dışı istihdamda önemli bir düşüş yaşandığını belirterek, 2002 yılında kayıt dışı istihdamın yüzde 50’lilerde iken şuan yüzde 32’lere düştüğünü söyledi.

 

Kayıt dışı istihdamın ülkede olduğu gibi Malatya’da da ciddi bir sorun olduğunu belirten Süngü, 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflerinin yüzde 32 olan kayıt dışı oranını yüzde 15’lere indirmek olduğunu söyledi. Çalışan her işçinin ‘Ben sigorta istiyorum’ demesi gerektiğini belirten Süngü, “TUİK Türkiye’yi 26 bölgeye ayırıyor. 26 bölge bazında değerlendirme yapıyor. Malatya TR 2 bölgesinde yer alıyor. Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli’yi global olarak değerlendiriyor. Bu 4 ilin ortalamasında Malatya’da kayıt dışılık yüzde 48” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.