14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da mahalle müzesi kurulacak

Malatya’da mahalle müzesi kurulacak

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MÜSİAD Malatya Şubesi tarafından 2’ncisi düzenlenen İnşaat Sektörü Kurul Toplantısı’na katıldı. Başkan Gürkan, Yeşil Kuşak Projesi başta olmak üzere Mahalle Müzeleri, tarihi surların ayağa kaldırılması çalışmalarının yanı sıra Battalgazi Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AYDI9879MÜSİAD Malatya Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İnşaat Sektörü Kurul Toplantısı’na, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Abdulvahap Şerefhanlı, Mustafa Sayın, Muzaffer Karakuş, Yaşar Karataş, belediye birim müdürleri, MÜSİAD yönetimi, MÜSİAD üyeleri ve davetliler katıldı. Burada ilk olarak konuşan MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, MÜSİAD Malatya Şubesi tarafından 2’ncisi düzenlenen İnşaat Sektörü Kurul Toplantısı’na Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı konuk ettiklerini belirterek, bu toplantıda hem Battalgazi Belediyesi’nin çalışmalarını, hem de inşaat sektörünün sorunlarını ve çözüm önerileri konuşmak için düzenlediklerini söyledi. Balin, “Buradaki amacımız son dönemlerde ki Türkiye’deki büyümenin % 60 lokomotifini sağlayan inşaat sektörüdür. Türkiye son yıllarda hem hizmet sektöründe, hem de inşaat sektöründe her zaman önde götürmüştür. Üyelerimizin % 50’si inşaat sektörü ile uğraşıyorlar ve bu işlerle uğraşırken tabi belediye ile işleri oluyor. Belediye ile sürekli kontak halinde oluyorlar. İnşaat deyince akla imar, ruhsat, yol ve kanalizasyon geliyor. O bakımdan belediye ile iyi bir diyalog içerisinde olmamız gerektiğini ve sıkıntılarımızı çok uygun ortamlarda, uygun bir şekilde muhataplarına direk olarak aktarmamız gerektiğini düşündük. Bu vesile ile bu toplantıyı düzenledik” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, Battalgazi Belediyesi olarak istişareye büyük önem verdiklerini belirterek, hizmetlerde istişare odaklı çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de hibe projelerini gerçekleştirmede ilk sırada yer alan belediyeler arasında olduklarını belirten Başkan Gürkan, projelerin tutarının yaklaşık 5 milyon TL olduğunu söyledi. Başkan Gürkan, “Şuanda Türkiye’de en fazla proje üreten ve hibe projeleri gerçekleştiren Battalgazi Belediyesi ile beraber Türkiye’de 3 belediye var. 60’ın üzerinde proje gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

Battalgazi Belediyesi’nin KOSGEB Malatya Hizmet Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne de değinen Başkan Gürkan, verilen eğitimlerle Malatya’ya yeni girişimci kazandırdıklarını söyledi. Başkan Gürkan, şuana kadar 270 kişiye girişimcilik eğitimi verildiğini kaydetti.

Yeşil Kuşak Projesi’nin Malatya için önemine dikkat çeken Başkan Gürkan, projenin sivil toplum kuruluşları ve Malatya tarafından sahiplenilmesinin büyük anlam ifade ettiğini kaydetti. Başkan Gürkan, “Malatya tarihinde de bu kadar yüksek ölçüde bir destek bulan ikinci bir proje daha ben duymadım, görmedim. Bütün kamuoyunun ortak anlamda, birlikte deklare ettiği ikinci bir proje görmedim. Sayın Başbakanımız da Malatya’yı ziyaretinde, Battalgazi Belediyesi’nin sunmuş olduğu Yeşil Kuşak Projesi ve hastane ihtiyacının giderilmesi için gerekli talimatları verilmiştir. Bu saatten sonra Yeşil Kuşak’la ilgili kafamızda bir tereddüt, bir kuşkumuz varsa bu bizim problemimizdir. Yani bu saatten sonra yapılamaması mümkün değil, herkes bunu kafasından silmesi lazım. Cin şişeden çıkmıştır, daha cinin şişeye girme şansı yoktur. Kimsenin kafasında da en ufak bir tereddüt de hasıl olmasın ve bunun önüne de Allah’ın izniyle kimse geçemez” diye konuştu.

Arslantepe Çalıştayı’nın önemine dikkat çeken Başkan Gürkan, (UNESCO) Dünya mirası geçici listesinde yer alan Arslantepe’nin, (UNESCO) Dünya mirasları asıl listesine girmesi için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Battalgazi Belediyesi olarak her mahalleye ‘Mahalle Müzesi’ kuracaklarını belirten Başkan Gürkan, artık günümüzde marka şehirlerin değil, hafızasını koruyan şehirlerin ön plana çıkacağını söyledi. Başkan Gürkan, “Mahalle Müzeleri’ndeki kastımız, mahallelik olgusunu geliştirerek şehre aidiyet duygusu, kent hafızasını ve benliğini koruyan şehirler olgusunu oluşturmaktır. Marka neticede ticari bir kavramı ifade eder. Ama benliğini koruyan, hafızasını koruyan, kimliğini koruyan kent dediğiniz zaman, o şehir kalıcı olur” diyerek, mahalle müzelerinin bu anlamda büyük önem arz ettiğini kaydetti.Toplantı’da son olarak İnşaat Sektörü’nde yaşanan sorunlar dile getirilerek, çözüm önerileri konuşuldu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.