TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Malatya’nın Master Planı Tanıtıldı

Malatya’nın Master Planı Tanıtıldı

Malatya’nın en büyük sorunlarından birisi olan ulaşım konusunda Malatya Büyükşehir Belediyesi 2035 yılı hedefli Malatya Ulaşım Master Planı çalışmalarını sürdürüyor.

1158380Daha önce yapılan çalışmaların yanı sıra, 2014 yılında Büyükşehir statüsü ile birlikte il sınırlarından sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz ay çalışmalarını başlattığı ‘2035 Malatya İli Ulaşım Ana Planı’ ile ilgili Tanıtım ve İstişare Toplantısı düzenledi. 6 Ağustos Perşembe günü saat 10.00’da Ramada otelde düzenlenen Tanıtım ve İstişare Toplantısı’na Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı H.Uğur Polat, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESOB Başkanı Şevket Keskin, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Meclis Üyeleri ile STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

“GELECEĞİN HEDEF ALINACAĞI PLANLARIN YAPILMASI GEREKİYOR”

Toplantının açış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, toplantıya katılım ve desteklerinden dolayı başta Vali Süleyman Kamçı olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek, yapılan planlamaların geniş katılımlı olması halinde çok daha sağlıklı olacağını söyledi. Ulaşım planlaması ile ilgili olarak daha önce çalışmalar gerçekleştirildiğini hatırlatan Başkan Çakır, “Büyükşehirle birlikte il genelini kapsayacak, geleceğin hedefe alınacağı bu planlamaların yapılması ve güncellenmesi gerekiyor. Ulaşım ve trafik hemen her yerde sorun oluyor. Ülkemizde kırsalda yaşamın azaldığı, şehirlerde nüfusun hızla artmaya devam ettiği bir süreçteyiz. Araç sayısının her geçen gün arttığı ve gelecekte de katlanarak artacağını görmekteyiz” dedi.

Şehirlerin planlı bir şekilde gelişmesi için sağlıklı planlamalar yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Çakır, “Bizim temel amacımız; sadece planlama yapmış olmak için planlamalar yapmak değil, bilakis uygulanabilir planlar yapmaktır. Hazırlanan bütün planlar, bir anayasa gibi uygulayabileceğimiz, esas alacağımız, inşaa edeceğimiz bir rehberimiz olacak. Bu çalışmaların verimli olabilmesi için bütün verilerin sağlıklı bir şekilde toplanması gerekiyor. Ulaşım Master Planının birkaç aşaması olacak. Kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar olacak. En acil, alınması gereken tedbirlerden başlayarak, uzun vadeli programlarımızı yapacağız” şeklinde konuştu.

ULAŞIM ANA PLANI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Daha sonra yüklenici firma proje Müdürü Hakan Koç tarafından sunum eşliğinde Ulaşım Ana Planı ile ilgili bilgiler verildi. Hakan Koç, planın gerekçesinin yanı sıra yapılacak olan çalışmaları anlattı. Plan hazırlanma çalışmalarının Temmuz ayı itibariyle başladığını ve 2016 yılı Aralık ayında tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Koç, Malatya’nın 30 Büyükşehir arasında nüfus olarak 27. , alan olarak da 21. sırada olduğunu söyledi. Malatya’da 70 bin otomobil ve 135 bin kayıtlı aracın bulunduğunu kaydeden Koç, bu çalışmalar kapsamında; Malatya trafiğinin coğrafi özellikleri, nüfus özellikleri, araç istatistikleri, MUAP organizasyon şeması, MUAP’ın paydaşları, arazi yapısı – ulaşım ilişkisi, ulaşım modeli, etkinliklerin ulaşıma etkinlikleri, bilgilerin toplanması, arazi çalışmaları gibi bilgilerin toplanacağını söyledi. Kurum ve kuruluşlardan resmi olarak bilgilerin talep edileceğini de kaydeden Koç, STK ve İlçe Belediyeleriyle toplantılar yapılacağını, 30-35 bin dolayında da vatandaşa ulaşılarak görüş alınacağını belirtti.

PAYDAŞLARIN SORU VE ÖNERİLERİ ALINDI

Yapılan sunumun ardından Ulaşım Ana Planı’nın paydaşları olan katılımcıların soru, görüş ve talepleri alındı. Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Hasan Alıcı, Ulaşım Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürü Zeki Hedekoğlu, Yüklenici firma Proje Müdürü Hakan Koç, Doç.Dr. Halit Özen ve Yüksek Şehir Plancısı Vedat Uslu’dan oluşan ekip, paydaşlardan gelen soruları cevaplandırarak, görüş ve önerileri aldılar.

ULAŞIM PLANI BÜTÜN KESİMLERİ İLGİLENDİRİYOR

Toplantı sonunda kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Hasan Alıcı, katılımcılara teşekkür ederek, Malatya’ya lâyık proje ve hizmetlere devam ettiklerini söyledi. Ulaşım Master Planı’nın Malatya için önem arzeden bir proje olduğunu belirten Alıcı, “Kentimizin ulaşımını planladığımız bu büyük projeye yapacağınız katkılar, bizim için çok önem taşıyor. Ulaşım Master Planı gibi büyük ölçekteki projeler, kentte yaşayan herkesi ilgilendirdiği ve etkilediği için böyle projelerin mutfağında maksimum düzeyde paydaş katılımının olması, projeden yüksek verimin alınmasını sağlayacaktır.
Bu projenin başarısı biraz da sizlerin katkısına bağlıdır. Ulaşım Master Planı bütün kesimleri ilgilendiriyor. Katkılarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyor, ilgi ve alakanıza teşekkür ediyor, Malatya Ulaşım Master Planı’nın kentimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.