16.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Mimarlar Odası Basın Bildirisi

Mimarlar Odası Basın Bildirisi

BASIN BİLDİRİSİ

 

6 Şubat depremlerinde tamamını kaybettiğimiz şehir merkezimizin yeniden inşa sürecini Mimarlar Odası olarak her aşamada takip ederek görüş ve önerilerimizi kamuoyuyla paylaşıp şehrimizin doğru planlanması amacıyla sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam ediyoruz.

Bir süredir gündemimizde olan Söğütlü Cami’nin ‘aynı yerinde’ yapılması ve güneye doğru önünün açılarak meydanla bütünleştirilip cami merkezli büyük bir meydan oluşturulması gerektiğini dile getirmiştik. Ancak ulaşabildiğimiz güncel projede meydan olgusunun önemsenmediği, Söğütlü Cami’nin eski yerinde değilde batıya doğru kaydırılarak Yeni Cami ile iç içe gireceği, aynı zamanda tescilli yapı olan Yeni Cami’nin silüetini kapatarak çarşının karmaşasını artıracak bir proje hazırlandığı görülmüştür. Yeni yapılan Söğütlü cami projesi çarşı merkezin en önemli tarihi yapısı olan Yeni Cami’yi ezer derecede yüksek ve heybetlidir. Koruma ilkeleri açısından doğru değildir. Çarşının referans noktasının Yeni Cami değilde Söğütlü Cami olmasına sebebiyet verecektir.
Aynı zamanda meydanın bu denli kapanmış olması çarşı projesinde zaten baştan beri dikkat edilmeyen kamusal alan olgusunu zedelemektedir. Bu bağlamda Söğütlü Cami’nin aynı yerinde yapılması gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz.

Bu projenin Malatya’ya hiçbirşey kazandırmayacağı gibi kent hafızamızın da silinerek ruhu olmayan beton kütlelerden öteye gidemeyeceği aşikârdır. Çarşı merkez projesinin doğru planlaması için yaklaşık 1 yıldır verdiğimiz mücadelenin maalesef hiçbir karşılığının olmadığını ve kentsel gelişim hassasiyetiyle değil rantsal dönüşüm odaklı planlama yapıldığını birkez daha kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

MİMARLAR ODASI MALATYA ŞUBESİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.