TürkiyeSON - 19.04.2024 -

Paralel Behçet Oktay’ı Hizbullah’a bağlamış

Paralel Behçet Oktay’ı Hizbullah’a bağlamış

Paralel kulak, 2009’da intihar eden eski Özel Harekât Dairesi Başkanı Behçet Oktay’ı “Abdurrahman Doğru” adıyla dinledi. Mahkeme izni de “Hizbullahçı” denilerek alındı
fdfgParalel yapıya yönelik İzmir, Antalya ve İstanbul’da düzenlenen “Usulsüz dinleme” operasyonlarının ardından müfettişlerin hazırladığı raporlarda paralel yapının telekulak skandallarına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Paralel yapının yasa dışı dinlemesine 25 Şubat 2009’da intihar eden eski Özel Harekat Dairesi Başkanı Behçet Oktay’ın da takıldığı anlaşıldı. Hizbullah terör örgütüyle ilişkilendirilen Oktay için “Abdurrahman Doğru” takma isminin kullanılarak mahkemeden izin alındığı anlaşıldı. “İN” adlı kitabında paralel yapının kumpaslarını anlatan eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun’un da 3 farklı takma isimle Hizbullah ve İBDA-C terör örgütlerine bağlanarak izlendiği tespit edildi. Uzun’un oğlunu da dinleyen paralel yapının, kimi emniyet müdürünün eşini kiminin de kızını dinlediği saptandı. 2009’da Kırıkkale Valisi olan Ali Kolat’ın hem Organize Suç Örgütüne hem de Hizbullah Terör Örgütüne bağlandığı belirlendi. Mülkiye müfettişlerinin incelemeye aldığı 2007 – 2008 – 2009 yıllarını kapsayan dönemde Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi tarafından üç ayrı liste ortaya çıktı. Üç listede ise validen il emniyet müdürüne 470 kişi bulunuyor.
TERÖRİSTE BAĞLADILAR
Paralel kulağın hedef aldığı önemli isimler arasında 25 Şubat’ta Dikmen’de kafasına dayadığı silahla intihar eden Özel Harekât Dairesi Başkanı Behçet Oktay’ın da olduğu tespit edildi. Oktay, hakkında 19 Şubat’ta mahkemeden “Abdurrahman Doğru” sahte ismiyle dinleme kararı alındığı anlaşıldı. Oktay Hizbullah terör örgütüyle ilişkilendirildi. “İN” kitabının yazarı eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun da paralelin teknik takibine takıldı. Sabri Uzun hakkında 2008 ve 2009 arasında 3 ayrı dinleme kararı alındığı ve “Vahdettin Kuru, Rıdvan Çınar, Süleyman Gök” takma isimlerinin kullanıldığı belirtildi. Uzun’u Hizbullah ve İBDA-C terör örgütleriyle ilişkilendiren paralel yapı aynı dönemde oğlunu da takibe aldı.
VALİYİ DE DİNLEMİŞLER
Kırıkkale Valisi olan Ali Kolat’ın “Mustafa Çolak, Yaşar Serin” takma isimleriyle Hizbullah ve Organize Suç örgütüne bağlanarak, farklı tarihlerde dinlendiği ortaya çıktı. Bugün Emniyet Müdür Yardımcısı olan Mustafa Gülcü’nün yanı sıra o dönem Adana Emniyet Müdürü olan Arif Akkale ile Zonguldak İl Emniyet Müdürü Osman Ak da dinlenen isimler arasında yer aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı “Usulsüz Dinleme” soruşturması kapsamında mağdur isimlerin ifade verdikleri öğrenildi.
ÖZ’ÜN ŞAHİN’E AÇTIĞI DAVAYA RET
Bolu’ya düz savcı olarak atanan ve geçtiğimiz günlerde bu makamdan da alınan Zekeriya Öz’ün gazeteci Kasım Şahin’e açtığı dava reddedildi. Bolu Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şahin, geçtiğimiz yıl Öz’ün araç plakasından yola çıkarak “Yetkisiz savcı kendisini ağa zannediyor” başlıklı habere imza attı. “Hedef gösterme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, hakaret ve iftira” suçlamalarıyla açılan dava İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından karara bağlandı. Haberi düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiren mahkeme, basın özgürlüğü de dikkate alınarak, haberin eleştiri sınırları içerisinde kaldığına hükmederek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
‘ODATV KUMPASINDAN YILMAZER SORUMLU’
Gazeteci Nedim Şener, ‘Odatv Kumpas’ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdi. Nedim Şener, kendisine kurulan komplo ve tuzaktan öncelikle, Hrant Dink cinayeti nedeniyle ihmallerini yazdığı için kendisine husumet besleyen ve paralel yapılanma soruşturması kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ali Fuat Yılmazer’in sorumlu olduğunu söyledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.