TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Polat, “Kültür Değerlerini Koruma Fonuna Başvuru Yapıldı”

Polat, “Kültür Değerlerini Koruma Fonuna Başvuru Yapıldı”

BAŞKAN POLAT, “TARİH KOKAN EVLERİMİZİ GELECEK NESİLLERE TAŞIMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Yeşilyurt Belediyesi, ilçenin tarihi ve kültürel miraslarını korumak, yıpranmaya yüz tutmuş konakları sağlamlaştırmak adına başlattığı restorasyon çalışmalar kapsamında planlamaya aldığı beş evin kamulaştırma işlemlerine hız verdi.

Yeşilyurt’un tarihi yerleşim alanları ve konakların restorasyonuna önem verip, ilçenin tarihi yapısı ve doğal yaşam alanlarının korunmasına öncülük eden Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın talimatıyla İmar İşleri Müdürlüğü Ekipleri, Hıroğlu Mahallesi Adıyaman Caddesinde bulunan beş evin yapısal durumunu inceleyerek teknik bir rapor hazırladı. Yeşilyurt Belediyesi Encümen’in de alınan karar ve hazırlanan rapor sonrasında Malatya Valiliğine yapılan başvuru ile “Koruma Amaçlı İmar Planı Kentsel Sit Alanı” bölgesinde bulunan tarihi tescilli evlerin kamulaştırılması talep edildi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, tarihi evlerin koruma altına alınmasının görevleri olduğunu belirterek, tarihi, kültürel bakımından zengin olan evlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Belediyenin Kasım Ayı Meclis Toplantısında tarihi evlerin kamulaştırılmasına yönelik Plan ve Bütçe Komisyonu gönderilen dosya üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Polat, Yeşilyurt’un tarihi dokusunu koruyan bir belediyecilik anlayışına sahip olduklarını kaydetti.

POLAT, “KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA FONUNA BAŞVURU YAPILDI”

Yeşilyurt’un tarihi özelliklerini yansıtan ev ve yaşam alanlarını koruma altına aldıklarını ifade eden Başkan Polat, “Gündüzbey kasabasına doğru giderken ağırlıkla tarihi binaların olduğu Hıroğlu Mahallesinin hem cadde hem de bu tarihi evlerin tamamına yönelik bir restorasyon çalışmasına başladık. Mahallemizde bulunan dört evin kamulaştırma kararını Encümen kararıyla çıkarttık. Planlamaya alınan diğer evler tescilli olmadığı için meclise getirmek durumunda kaldık. Plan ve Bütçe Komisyonumuz bunu değerlendirir analizini yapar, konuyla ilgili karar önümüzdeki mecliste çıkmış olur. Tarihi konak ve evlerin restorasyon çalışmalarına ödenek sağlayan kültür değerlerini koruma fonuna bizde katkıda bulunuyoruz, fon üzerinden talebimizi yaptık. Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasından sonra tarihimizi yansıtan bu evlerimizin dış yüzeyleri güzel olmasına rağmen iç kısımlarında ciddi sıkıntılar var. Evlerin taşıyıcı sistemini güçlendirip, boya ve diğer eksiklerini gidereceğiz. Restorasyon çalışmalarından sonra bu evlerimiz daha güzel bir görüntüye kavuşacaktır” dedi.

Yeşilyurt’un tarihi dokusuna önemli kazanımlar sağlayacak restorasyon çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Başkan Polat, “Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu bölgenin tarihi yapısını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Burayı doğal cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.