TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Polat, Üniversiteli Gençlerle Bir Araya Geldi

Polat, Üniversiteli Gençlerle Bir Araya Geldi

YENİ MALATYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ İRFAN BUZ YAPTIĞI AÇIKLAMADA ADANASPOR KARŞISINDA ÜSTÜN BİR OYUN OYNADIKLARINI SÖYLEDİ (MEHMET TÜREL/MALATYA-İHA)

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, mezun olduğu İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde üniversiteli gençlerle bir araya geldi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tikici’yi ziyaret etti. Polat daha sonra Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Recep Karabulut ve öğretim üyeleriyle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Naim Akman Salonunda öğrencilerle bir araya geldi. Dekan yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği söyleşide Ankara’da 37 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınayan Polat, “Terör saldırılarında şehit olan asker, polis ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizi direk hedef alan terör saldırıları bu milletin hep birlikte bir arada yaşama inancını asla sarsmayacaktır. Biz büyük bir ülkeyiz, geçmişimiz belli, geçmişte de bu tip zorlukları hep birlikte göğüsledik, bugün de aynı ruh ve kararlılıkla bu terör belasının üstesinden geleceğiz. Gençlerimizin toplumsal olaylara duyarlı, ülkesini, milletini, bayrağını ve vatanını seven bir anlayışta hareket etmesi işbirlikçi, fitne tezgahçıları ve terörü maşa olarak kullanan hainlerin planlarının gerçeğe dönüşmesine engel olacaktır. Türkiye üzerinden oynanan oyunları hep birlikte bertaraf etmek için toplumsal olaylara duyarlı ve değerlerimize topyekun sahip çıkmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
“DOĞRU ANALİZ VE GERÇEKÇİ HEDEFLERLE GELECEĞİNİZİ AYDINLATABİLİRSİNİZ”
Polat, kendisinin de bir dönem eğitim gördüğü ve mezun olduğu iktisadi ve idari bilimler fakültesinde gençlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Polat, “Eğitimli, bilgi dolu, okuyan ve sorgulayan bir gençlik yeni Türkiye’nin dünyada söz sahibi olmasında büyük rol oynayacaktır. Mezun olduktan sonra hayatınıza en doğru şekilde yön verecek bir rota çizeceksiniz, kiminiz öğretmen kiminiz de ticarete atılarak bu ülkeye hizmet edeceksiniz. Hangi işi yaparsanız yapın en iyisini ve en güzelini yapmaya gayret gösterin. Attığınız adımlar ve aldığınız kararlar sadece sizi değil, bu topraklarda yaşayan tüm insanlığın kaderini etkileyecektir. Okul dışında çeşitli vasıflar edinmeniz lazım, farklı dillerin yanı sıra bilgisayarı uzmanlık derecesinde öğrenebilirsiniz. Öncelikle kendi yeteneklerinizi keşfedip, doğru bir analize ihtiyacınız olacak. İnsanın kendine yaptığı yatırım en büyük yatırımdır. İnandığınız davaya ulaşmak ve faydalı olmak için çok çalışın. Kendinize hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflerinize ulaşmak için de doğru bir analiz ve gerçekçi hedefleri içinde barındıran riskler almak durumunda kalacaksınız. Risk ne kadar doğru ve gerçekçi olursa başarının tadı da o kadar büyük olur. Yetenekleriniz ve kapasitenize göre bir gelecek inşa ederseniz istediğiniz hayatı yaşarsınız. Gayret ve mücadele ederek, müteşebbis ruhumuzu sürekli diri ve canlı tutmamız lazım. Özellikle iktisatçıların müteşebbis ruha daha fazla sahip olması gerekir” ifadelerini kullandı.
Gençlere eğitim ve iş hayatında öz güven sahibi olmaları gerektiği konusunda öğüt veren Polat, Arap kökenli bir öğrencinin “Hayatınızda ne tür zorluklarla karşılaştınız” sorusuna cevap verdi. Polat, “1988 yılında henüz 18 yaşında iken Suriye’ye gittim, o dönem dünyada farklı bir atmosfer olduğu için sıkıntılar yaşadım. Herkes batıya giderken ben ters istikamete doğru yola çıkmıştım. Ters gittiğiniz zaman zorlukları da yaşıyorsunuz doğal olarak. Hayatımın her evresinde ne yaptıysam inanarak yaptım, inanmadığım hiç bir şeyi yapmadım. Sizler de kendinize bir hedef belirleyen, bu hedef birilerine ters gelebilir ama doğrularınızın peşinden cesaretle ve sabırla gidin. Türkiye’ye döndüm ticarete atıldım ardından 28 Şubat sürecinin zorluklarını ve sıkıntılarını derinden yaşadım, hayatım hep mücadele içinde geçti. Birçok zorlukları yaşadıktan sonra Allah bize Belediye Başkanlığını nasip etti. Yaşadığınız zorluklar gözünüzü korkutmasın, sıkıntımız ne kadar büyükse geleceğimiz o kadar parlak ve büyüktür. Bize ne kadar ayak oyunları yapılıyorsa, düşman ne kadar saldırıyorsa bilin ki biz o kadar güçlüyüz. Ama sonunda kazanan biz olacağız, hepsini yeneceğiz” diye konuştu.
“ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ DÖNEM”
Yurtdışı eğitim hayatından sonra Türkiye’ye dönerek İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne girdiğini kaydeden Polat, okumaya büyük önem verdiğini ifade etti. Polat, “Suriye ve Mısır’da eğitimimi tamamlayarak, döndükten sonra ticaretle uğraşırken bir arkadaşımın tavsiyesi ve yönlendirmesiyle şu anda sizin okuduğunuz bölüme girdim. Severek ve ilgi duyarak bu bölümü bitirdim, çok güzel anılarım oldu. İktisatta okumak benim sonraki iş hayatıma büyük katkıları oldu. Özellikle ortaklaşa şirketler kurma dönemlerimizde burada aldığım analiz ve risk yönetimlerinden yararlandım. Bol bol okuyarak, medeni cesaretimizi ve kendimize güvenimizi artırarak, bir ideal belirleyerek, başarılı olmak için çok çalışmalı ve ülkemizi daha ileri noktalara götürmek için çaba harcamalıyız. Üniversite çağları gençlerin kendilerini her anlamda geliştirebilecekleri, dünyaya açılan pencerelerine yeni pencereler ekleyebilecekleri, dünya insanı olma yolunda adımlar atabilecekleri çok önemli bir dönemdir. Dünyanın dört bir tarafına adalet ve özgürlük götüren bir neslin torunlarıyız. Asla sömürgeci bir ülke olmadık. Osmanlı İmparatorluğu fethettiği yerleri oranın insanıyla ortak akıl çerçevesinde yönetmiştir. Dünya şu anda kapitalizmin baskısı altındadır, değerler bitmiş, tükenmiş. Para kazanma hırsı ülkeleri ve insanların gözünü köreltmiş durumda. Çok sayıda ülkeyi parayla satın alacak düzeye ulaşan şirketler dünya pazarında güç gösterisi yapıyor. Bu zenginliği spekülasyon ve manipülasyonla elde ettiler. Bizim toplum yapımız değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerlerimizi savunmamız ve sahip çıkmamız lazım. Bu değerlerin gücüyle tekrardan ayağa kalkarak, geçmişte olduğu gibi yine bilgi ve hikmetin ışığında dünyanın dört bir tarafına adalet ve özgürlük götüreceğiz. Millet olarak bunu başaracağız. Üniversite ile şehir arasındaki mesafenin kısa olması gerekir. Bu mesafe uzak olursa şehrin akademiden istifadesi azalır. Üniversitemizdeki çok değerli bilim adamlarımızın ve hocalarımızın ilimleri ve bilgileriyle, bu şehre daha fazla hizmet etmeleri gerekiyor. Yeşilyurt Belediyesi olarak hem ilçemiz hem de şehrimizin gelişime katkı sunmak adına üniversiteden sürekli istifade ediyoruz. İki yıllık görev süremizde iyi diyaloglar kurduk, bundan sonra bu ilişkilerin daha kuvvetli hale gelmesini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.