TürkiyeSON - 23.02.2024 -

RESTORE EDİYORUZ AMA KORUYAMIYORUZ

RESTORE EDİYORUZ AMA KORUYAMIYORUZ

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarında konuşan KTO Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Karpuz, kervansarayların restore edilmesine rağmen yeterince korunmadığını kaydetti. Karpuz, Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan kervansarayların bugün çok azının kullanıma açıldığını ifade etti.

Birlik Vakfı Konya Şubesi, “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarında bu hafta, Selçuklu ve Osmanlı döneminde Konya’dan Sivas’a kadar uzanan güzergahta yapılan ve günümüze kadar gelen kervansarayları ele aldı. Kervansarayların tarihi sürecini anlatan KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz, kervansarayların restore edildiğini, ancak korunmadığını söyledi.

Birlik Vakfı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Konya’dan Sivas’a Kervansaraylarla Tarihi Yolculuk” başlıklı konferansta Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Konya’dan Sivas’a kadar uzanan güzergahtaki kervansaraylar ve İpekyolu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Karpuz, Zazadın Hanı, Obruk Hanı, Aksaray Sultan Hanı, Aksaray Ağzıkara Han, Aksaray-Kayseri yolunda bulunan Öresun Hanı ve Alay Han, Kayseri-Aksaray yolunda yer alan Avanos Sarı Han, Kayseri-Sivas güzergahında bulunan Tuzhisarı Sultan Hanı, Kayseri-Malatya yolunda konumlanan Karatay Han’ın tarihi geçmişi ve mimari özellikleri hakkında davetlileri bilgilendirdi.

Bugün kervansarayların en büyük sıkıntısının restore edilmesine rağmen korunmadığına değinen Prof. Dr. Karpuz, “Kervansaraylar her dönemde ekonominin güçlenmesinde önemli rol oynadı. Beylikler döneminde yol güzergahları zaman zaman değişti ve Selçuklu kervansarayları kullanım dışı kalmaya başladı. Osmanlı döneminde daha küçük kervansaraylar yapıldı. Merkezlere yapıldı, yol aralarında yapılmadı. Modern yol ağları çıkınca kervansaraylar yok oldu. Köylüler ev yapmak için, hükümetler bina yapmak için taşları aldılar ve böylece kervansaraylar yok olup gitti. Bugün çok azı restore edilerek kullanıma açıldı. Günümüzde İpekyolu’nun yeniden canlandırılması için çalışmalar yapılıyor, Çin’den İstanbul’a oradan Londra’ya kadar uzanmasına karar verildi. Bu çalışma ile Asya ile Avrupa arasında kardeşlik ve kültürel bağların, barışın güçlenmesine vesile olacak” dedi.

Konferans sonunda Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Orhan Gündüz, günün anısına Prof. Dr. Haşim Karpuz’a tablo hediye etti.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.