16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Rotasyona karşıyız

Rotasyona karşıyız

Memur- Sen Malatya İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, Öğretmenlerin Rotasyona tabi olmalarına kesinlikle karşı olduklarını belirterek, böyle bir uygulamanın aile bütünlüğüne dahi zarar verebileceğini söyledi.rotasyona-karsi

Kerem Yıldırım, son günlerde Öğretmenlerin gündemini işgal eden, Rotasyon ve Müdür atamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kerem Yıldırım, “Yeni çıkarılan bir kanunda öğretmenlerin yer değiştirmesi ve atamasıyla ilgili birtakım çalışmalar vardı. Bu kanun çerçevesinde Bakanlık belli süreler içerisinde il içinde öğretmenlerin yer değişimiyle ilgili çalışmalar yapıyor. Bu kanunla ilgili olarak Sendikanın görüşünü daha önce beyan ettik. Genel merkezimiz de beyan etti. Kesinlikle biz her türlü rotasyona karşıyız. Rotasyonun olması, öğretmenlerin 8 senede 10 senede bir yer değiştirmesi demektir. Onların düzeninin bozulması demektir. Düzeninin bozulması demek, Moralinin bozulması demektir. Moralinin bozulması demek eğitimin seviyesinin biraz daha düşmesi demektir.

800 bin öğretmen etkilenecek

Rotasyona şiddetle karşıyız Genel merkezimiz de bu konuda bakanlık ile istişare halinde olarak görüşlerini dile getiriyor. Rotasyonun mümkün olduğu kadar olmamasını istiyoruz. Çünkü eğitim çalışmalarına bir fayda getirmeyecektir. Süre belli değil. 10- 12 yıl gibi süreler dile getiriliyor ancak bunlar netleşmiş bilgiler değildir. Nerden baksanız Türkiye’de 800 bin civarında öğretmen var. Bu rotasyonun olması halinde en az 200 bin civarında öğretmenin etkileneceğini tahmin ediyoruz.

Yeni bir kavimler göçü oluşacak

Bu da kavimler göçü gibi bir şey olacak. İnsanları grup grup burada işiniz bitti flan yere, burada işiniz bitti filan ilçeye, ilçeden başka ilçeye göndertmek akla geliyor. İller arası zaten düşünülmesi bile çok tehlikelidir. Bunların Aileleri var, çocukları var. İsterse tek başına dahi olsa herkesin bir düzeni var. Neden kardeşim sen buradan kalk Pütürge’ye git Pütürge’dekini alıp Kuluncak’a gönderiyorsun. Bu uygulama kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Bunun olmaması için ya da öğretmene zararı olmaması için isteğe bağlı olması kaydıyla belki olabilir. Onun dışında istek dışı bir yer değişimin rotasyonun olmasına inanmıyor, yanlış olduğunu söylüyoruz ve bundan sonra da söyleyeceğiz” şeklinde konuştu.

70 ve üstü puan alanlar başvuracak

Son günlerde eğitim camiasının gündemini meşgul eden Müdürlük atamaları ile ilgili konulara da değinen Yıldırım İlimizden yaklaşık 800 öğretmenin başvuru yaptığını söyledi. Yıldırım “Değiştirilen bir kanunla okullarda 4 yılını dolduran müdürlerle ilgili bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirme sonucunda müdürlerin bir kısmı kaldı. Bir kısmı görevde değildir. Bu kanun çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde bir komisyon oluşturuldu. Buraya yaklaşık 800 civarında müdür adayı başvurdu. Bunların değerlendirmeleri yapıldı ve sonuçların açıklanması bekleniyor. Muhtemelen 2-3 gün içinde açıklanacak. Bu değerlendirme sonucunda 70 puan üzerinde puan alanlar atama konusunda değerlendirmeye tabi tutulacaklar. 70 den aşağı puan alalar Müdürlük için başvuru yapamayacaklar. Malatya’da 208 tane boş müdürlük var. Kaç kişi başvurdu, kaç kişi bu barajı geçti şimdilik bilmiyoruz. Malatya’da boş yerin 3 katı müracaat alındı. Ek 2 ye göre sınavı kazananlarla birlikte bu sayı 800 kişiye yaklaştı. Normalde başvuranların hepsi alınsaydı sayı bin 500 leri geçerdi. Boşluk doldurulamaz ise hemen yeniden yeniş bir değerlendirme yapılacak, muhtemelen 2 yerleştirmede de puanlar belki biraz daha da düşecektir. İkinci aşamada boş yerler için yeniden bir duyuru yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.