TürkiyeSON - 26.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Sıcak havalara dikkat

Sıcak havalara dikkat

Temmuz ayı ile hava sıcaklıkları iyice artmaya başladı. Sıcak havaların, insanın psikolojik durumunda olumlu etkileri olmasına rağmen biyolojik durumunda bazı olumsuz sonuçlara yol açtığı biliniyor. Uzmanlar bu durumun normal olduğu söylüyorlar ancak dikkat edilmez ise bazı sorunlarla karşılaşılabileceğini de ekliyorlar.

Sıcak havaların yetişkinler üzerinde bile çok yoğun etkiler oluşturduğunu biliyoruz, bu durumun sonucunda çocukların nasıl etkilenebileceğini tahmin etmek hiç zor olmuyor. Çocukların vücudunda su kaybı daha hızlı gerçekleştiği için onlar sıcak havalardan yetişkinlere oranla daha çabuk etkilenebiliyorlar. Bu nedenle çocukların sıcak havalarda korunması çok önemli.

 

“Aşırı sıcak havalar sadece kalp hastaları ve yaşlıları değil, herkesi olumsuz etkileyebilir. Güneş çarpması olarak da bilinen bu durum kalp krizi, beyin kanaması, hatta ölümle sonuçlanabilir”

 

Aşırı sıcaklarda 1-2 saatten fazla güneşte kalmayın. Deniz kenarında dahi olsanız zamanınızın büyük kısmını gölgede geçirin. Korumalı güneş kremleri sizi korumaz. Bol bol sıvı alın. Soğuk su, meyve suları ve tuzlu ayran için. Aşırı sıcaklarda su ihtiyacı günde 4-5 litreye çıkabilir. Mineral kaybını karşılamak için de mutlaka tuz ve meyve alın. Alkolden kaçının. Bunaldığınız anlarda mutlaka klimalı bir ortama sığının, duş alın veya en azından su ile ıslanın. 50 yaş üstü kişiler, çocuklar, kalp ve tansiyon hastaları, şeker hastaları özellikle risk altındadır.”

 

 

YİĞİT TEPEGÖZ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: