TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Tarsus Hayvan Parkına Sıcak Ayarı

Tarsus Hayvan Parkına Sıcak Ayarı

Tarsus Hayvan Parkına Sıcak Ayarı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nda bulunan hayvanların, aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenmemeleri için serinletme yöntemleri uygulamasına geçildi. Çukurova’nın en büyük ve tek hayvan parkı olma özelliğine sahip Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nda yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan sıcaklardan hayvanların olumsuz etkilenmelerini önlenmek amacıyla serinletme yöntemleri uygulanmaya başlandı. Tarsus Hayvan Parkı’nda havaların ısınmaya başlamasının ardından sıcaktan bunalan hayvanların serinlemesi için özel önlemler alınıyor. Temmuz ayında başlanan serinletme yöntemleri uygulaması ile 76 türden 1300 hayvanın bulunduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nın sıcaktan etkilenen sakinleri için çeşitli tedbirler alınıyor.

 

Hayvanlara buzlu meyve servisi Tarsus Hayvan Parkı’nda meyve ile beslenen hayvanlara serinletme amacıyla günlük düzenli olarak, buzlu meyveler veriliyor. Elma, havuç, salatalık, muz, marul gibi meyve ve sebzelerin dondurucuda bekletilerek oluşturulduğu buzlu meyveler hayvanlara ikram ediliyor. Ayrıca hayvanların yaşadığı bölümlerde yer alan yapay dereler, havuzlar ve şelaleler ile de hayvanların serinlemelerine katkı sunuluyor. Havuz bulunan bölümlerde ise su sıcaklıklarını düşürebilmek amacıyla buz takviyeleri yapılıyor. Özellikle ayıların bulunduğu havuzların içerisine hem buz takviyesi yapılıyor, hem de buzlu meyveler koyuluyor. Ayrıca toynaklı grup içerisinde yer alan koyun, keçi, deve gibi hayvanlar ve kümes bölümündeki hayvanların serinletilmesi için de sulama arazözü ile yukarıdan yağmurlama sistemi oluşturuluyor. Yırtıcı hayvanların yaşadığı bölümlerde ise yağmurlama sistemi aktif hale getirilirken, yağmurlama sistemi ile özellikle günün en sıcak olduğu öğlen saatlerinden, akşamüstüne kadar su veriliyor.

Hayvanların da bu sistem ile kolayca serinlemeleri sağlanıyor. “Hayvanlarımızın termal konforlarını en üst düzeye çıkarıyoruz” Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı biyoloğu Altay Atlı, sıcaklara karşı çeşitli tedbirler aldıklarını belirtti. Hayvanların aşırı sıcaktan etkilenmemeleri için çaba harcadıklarını anlatan Atlı, “Hayvanlarımızın termal konforu bizim için çok önemli. Çukurova çok sıcak bir yer ve çok sıcak bir iklim. Hayvanların sıcaktan etkilenmemeleri için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yazın özellikle Temmuz ayı itibariyle uygulamaya başlıyoruz. Yaz bitimine kadar da bu serinletme çalışmalarına devam ediyoruz. Kışın ise her bir hayvanımızın yaşadığı bölümlerin iç taraflarında ısıtıcı lambalar ve panelleri kullanıyoruz. Böylelikle de hayvanlarımızı yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyoruz. Termal konforlarını en üst düzeye çıkarıyoruz.

Buradaki yapılan bütün çalışmalarda, bütün faaliyetlerde önce hayvan refahını öne çıkarıyoruz. Çünkü dünyanın çok farklı yerlerinden ve iklim kuşaklarından hayvanlar geliyor. Kimisi ayılar gibi daha çok soğuğu seviyor veya maymunlar gibi daha çok sıcağı seven hayvanlar oluyor. Ama biz burada onların bütün yaşam alanlarını en iyi şekilde ve doğal ortamına en yakın şekilde ayarlamaya çalışıyoruz. Bütün düzenlemelerimizi bu yönde gerçekleştiriyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: