TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Tüfenkçi’den açıklama

Tüfenkçi’den açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Birileri bu ülkede toplumsal barışın önüne çukurlar kazarken, biz terör nedeniyle kapanan kapıları açıyoruz” dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nda İstanbul Erenköy gümrük arsasına ilişkin yapılan sunuma katıldı. TOKİ’deki ziyaretin ve sunumun amacının “İstanbul’daki arazilerimizi TOKİ ile takas yoluyla değerlendirebilir miyiz?” sorusuna cevap bulmak olduğunu ifade eden Tüfenkci şunları kaydetti:
“Bununla ilgili bir çalışma için buradayız. Ama bizim bildiğimiz gibi gümrüklerde özellikle kapılarımızın yenilenmesi hususuna çok önem veriyoruz. Yine Sarp ziyaretimizden sonra yapmış olduğumuz açıklamalarda da anlaşılacağı gibi Sarp Sınır Kapısı’nı yeniden yıkıp inşa edeceğiz inşallah. Bununla ilgili son aşamaya geldik.”
İran’a karşı yapılan ambargoların kalkmasından sonra Gürburak Sınır Kapısı’nın önem arz ettiğini vurgulayan Tüfenkci, “Gürburak Sınır Kapımızı da yeniden modern bir şekilde ve Türkiye’ye yakışan şekliyle inşa etmek istiyoruz. Bununla ilgili de arkadaşlarımıza talimatlarımızı verdik. Proje çalışmalarına başladılar. Kısa zamanda bu projeleri de bitirip 2016 yılı içerisinde inşallah inşaata başlarız diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın yeniden projelendirilip yeni bir tasarıma kavuşacağını ve bununla ilgili çalışmaların son aşamaya getirildiğini açıklayan Bakan Tüfenkci, “Kapılarımız artık Türkiye’nin dışa açılan gülen yüzü oldu ve Türkiye’nin imajına yakışır bir şekle getirmek için çalışmalarımıza 2016 yılında hem hız verip hem de temellerini atmış olacağız” diye konuştu.
“Birileri bu ülkede toplumsal barışın önüne çukurlar kazarken, biz terör nedeniyle kapanan kapıları açıyoruz” diyen Tüfenkci şunları söyledi:
“Silopi’de güvenlik güçlerimizin terörü temizledikten sonra ortaya çıkan manzarayı hep beraber ibretle izliyoruz. İnsanların yaşam hürriyetine, insanların konut dokunulmazlığına, insanların özel hayatına, insanların sağlığa erişebilme hakkına, eğitim hakkına her türlü müdahaleyi yapanlar sonradan da insan hakları, barış, demokrasi demelerini de gerçekten anlayamıyoruz. İnşallah güvenlik güçlerimiz kısa zamanda bölgeyi teröristlerden temizleyerek hem oradaki esnafımızın, hem de tüccarımızın işini, aşını arttıracak çalışmalara da kısa zamanda başlarız.”
“Terör nedeniyle zarar gören yapılara ilişkin herhangi bir çalışma yapılacak mı?” sorusu üzerine TOKİ Başkanı Ergun Turan ise şunları söyledi:
“Toplu Konut İdaresi Türkiye’nin 81 vilayetinde iş yapan bir kuruluş. Asıl sorumluluğumuz konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu nüfus artış hızı ve konut ihtiyacı olarak da TOKİ’nin en yoğun çalıştığı illerdir. Diyarbakır’da, Gaziantep’te, Urfa’da, Batman’da o çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları bugün de bugünkü olaylarla alakalı bir şey değildir. 2009 yılından beri Diyarbakır’da kentsel dönüşüm, valilik ve belediye ile beraber yürütülmektedir.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.