TürkiyeSON - 16.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Ukraynalılara Malatya’dan Kayısı İkramı

Ukraynalılara Malatya’dan Kayısı İkramı

27-28- kasım tarihleri arasında AB dış ilişkiler genel müdürlüğü tarafından organize edilen Ukrayna kievde tarım iş formu toplantısı yapıldı. Bu Toplantıya Gıda tarım ve hayvancılık bakan yardımcıs Mehmet Danış Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakanı Yardımcısı Olga Trofimtseva bankalık bürokratları işadamları ilgili STK temsilcilerinin karşılıklı diyalog kurmaları amacıyla düzenlenen iki ülke arasında işbirliği istişaresi ikili görüşmeler akabinde ithalat ve ihracat konuları idi Bu toplantıya TÜDKİYEB yönetim kurulu üyesi genel sekreteri aynı zamanda Tarım ve hayvancılık platform başkanlığı görevini yapan ihsan akın da katıldı.

Forumun açılışında iki ülkeden 300’e yakın katılımcının olduğu toplantıda ukranyaya Türkiye olarak yaptığımız “Tarımsal ihracatımız yaklaşık 17 milyar dolar, ithalatımız ise 10 milyar dolar. Bu potansiyele baktığımız zaman Ukrayna ile Türkiye’nin tarımsal birlikteliğinin ne kadar önemli olduğunu görürüz”

Türkiye ile Ukrayna arasında 2015’teki tarımsal alanda ticari hacmin 1 milyar dolara yakın olduğu “Türkiye ile tarım alanında işbirliğine ivme kazandırmak Tarımsal ve hayvansal ürünleri geliştirmek genişletmek için Bütün bu alanlarda iki ülke arasındaki gelişim potansiyeli olduğu ve devam edildiğinde çok güzel çalışmalar yapılabilir.

Toplantının başlangıcında tüm katılımcılara kaysı ikramı ve tanıtımı yaptık. bakan yrd olga trofimtseva kiev büyük elçisi yönet can tezel ve ilgili bürokratlara kayısı hediye ederek ikili görüşmelere gerek yem bitkileri gerek küçükbaş hayvan gerek büyükbaş hayvan ve tarımsal üretim ile ilgili önemli görüşmeleri yaptık.

Toplantıdaki asıl amaç Türkiye ile Ukrayna arasındaki Tarımsal ürün ticaretinde özel sektör arasındaki gelişimi ithalatı ihracatı arttırmak işbirliği içerisinde çalışmak bu ve buna benzer yapılacak toplantılar ile ilgilide güzel bir istişare oluşması ikili görüşmelerde işbirliği sağlanması önemli olup bu tarım iş formu toplantılarının önemine dikkat çekti

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: