TürkiyeSON - 11.12.2023 -

Uluslararası Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması düzenlenen etkinliklerle devam ediyor

Uluslararası Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması düzenlenen etkinliklerle devam ediyor

Uluslararası Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması düzenlenen etkinliklerle devam ediyor

MALATYA’NIN 921. FETİH YILI DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Malatya’nın fethinin 921’inci yıl dönümü kutlamalarıyla birlikte 17-20 Eylül tarihleri arasında 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Melita’dan Malatya’ya Kültür, Sanat, Tarih, Arkeoloji, Turizm, Gastronomi ve Moda Günleri etkinlikleri kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi MABESEM önündeki alanda Workshoplar açılışının ardından 15 Temmuz Millet Meydanında da Arslantepe UNESCO Süreci ve Tanıtım Sergisi, İlçe Kültür Varlıkları ve El Emeği Göz Nuru Sergilerinin açılışı gerçekleştirildi.

15 Temmuz Millet Meydanında gerçekleştirilen programa, Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ercan Altın, STK Temsilcileri, Kurum ve Kuruluş Müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Malatya Fethi’nin 921 yıl dönümünün kutlandığını belirten Başkan Gürkan açılış sırasında yaptığı konuşmada, “Malatya Fethinin 921 yıl dönümü hasebiyle Valiliğimiz, İlçe Belediyelerimiz ve diğer paydaşlarımızla birlikte Fetih yıldönümünü kutluyoruz. Uluslararası Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması kapsamında Konferanslar, Workshop açılışları, Sergi ve etkinlikler ile gezi programları düzenlenmektedir.  Açılışını yapmış olduğumuz sergide ilçelerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız kendi el emekleri göz nurlarını burada sergileyecekler. Malatya’mızın 921. Yıl Fetih Yıldönümünü kutluyorum. Ebediyen Fetih Yıldönümünün kutlanılmasını temenni ediyorum” dedi.

Malatya’nın çok kaliteli bir gün yaşadığını belirten Malatya Valisi Hulusi Şahin ise yaptığı konuşmada, “Bugün Malatya’nın Fetih Yıldönümünü kutluyoruz. Ne kadar gurur duysak azdır. Bu topraklar yaklaşık bin yıldır Türk ve Müslüman. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz Arslantepe’den itibaren bu tarihi başlayarak bize Malatya’nın kültürünü derinliğine vurgu yapıyor. Hedefimiz Malatya’yı tanıtmak Hedefimiz Malatya’nın özelinde Türk ve İslam Kültürünün bu topraklardaki köklü geçmişini herkese ifade etmek. Nihayetinde turizmde şehrimizi kalkındırmaktır. İlçelerimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın, Halk Eğitimlerin ve Kadın Kooperatiflerinin eserleri sergilenmektedir. Bizim kültürümüzün unsurlarını barındırıyor. Stantların açılışında emeği geçen bütün kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Geçekleştirilen konuşmaların ardından açılış kurdelesi protokol tarafından kesilerek açılan stantlar gezildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d