19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Vahap Toman açıklamalarda bulundu

Vahap Toman açıklamalarda bulundu

Vahaptoman

Toplum Yararına Çalışma Programı’nda (TYP) Malatya’nın çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına alımı yapılan 3 bin işçiden bininin çalışma süresi önceki gün sona erdi. 6 aylık süre zarfında çalışma süresi olan ve özellikle kırsal kesimlerde 35 yaş ve üzerinde olan vatandaşların çalışması öngörülen bu program kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılan 2 bin işçinin ise çalışma süresi halen devam ediyor. Eylül ayında bu işçilerin çalışma süresinin sona ereceğini ve TYP kapsamında tekrar işçi alınıp alınmayacağının hükümetin kurulmasına bağlı olduğunu dile getiren Çalışma ve İş Kur Malatya İl Müdürü Vahap Toman, değerlendirmelerde bulundu.

Toplum Yararına Çalışma Programı’nda 2015 yılı içerisinde toplam Malatya’ya 3 bin kadro verildiğini ve bu kadronun bininin çeşitli kamu kurumlarına dağıtıldığını dile getiren Vahap Toman, bin işçinin çalışma süresinin 6’ncı ayın 15’i itibariyle bittiğini söyledi. Ancak Orman İşletme Müdürlüğü’ne verilen bin 950 işçinin halen çalışmaya devam ettiğini belirten Toman, bu işçilerin çalışma süresinin ise Eylül ayının 30’unda biteceğini kaydetti.

“İŞÇİLER KISA DA OLSA BİR GELİR ELDE EDİYOR”

Bu programın ilçelerde çok faydalı olduğunu ifade eden Toman, şunları söyledi:

“Genellikle TYP ile ilgili çalışmalar eylül aylarında belli oluyor. Eylül ayında kadrolar belli olduğunda bu kadroları temizlik için okullara veriyoruz. TYP’nin tekrar açılması hükümetin kurulmasına bağlı. Mutlaka yine TYP açılır diye düşünüyoruz, eylül ayını bekliyoruz. TYP kapsamında çalışacak olanlar kırsal kesimlerde, köylerde, ilçelerde hiçbir iş yapamayanlardan oluşuyor ve bunları da muhtarlıklar tespit ediyor. Bu vatandaşlarımızı TYP kapsamına dahil ediyor ve onlara asgari ücret veriliyor. Ayrıca sigortaları da yapılıyor. Kısa da olsa evlerine bir gelir elde ediyorlar. Ancak bu programın merkezde dezavantajları da var. Merkezde TYP kapsamında yaş oranını 35’in altına çekerseniz sanayiye eleman gitmiyor ve böylelikle sanayiciler eleman bulamıyor. Ancak bu program ilçelerde çok faydalı oluyor.”

“DAHA ÖNCE 3 YIL SİGORTASI YATMIŞ OLMALI”

TYP kapsamında işi sona eren işçilerin işsizlik sigortasından da yararlanabileceğini dile getiren Toman, “Bu insanların bu program kapsamından önce sigortalarının yatmış olması gerekiyor. Örneğin bir vatandaş 3 yıl bir yerde çalışıp işinden çıktıysa ve TYP kapsamında bir işe girdiyse eğer 3 yıl içerisinde sigorta primi 600 gün çıkıyorsa aynı şekilde 6-8-10 aya kadar işsizlik sigortasından da yararlanabiliyor” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.