TürkiyeSON - 15.04.2024 -

Vali Kaban Programa katıldı

Vali Kaban Programa katıldı

VALİ ALİ KABAN, SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMINA KATILDI.

 

Vali Ali Kaban, Sarıkamış Şehitlerinin 103’üncü yıldönümü anma programına katıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Sarıkamış Allahuekber Dağlarında donarak şehit olan 90 bin askerimiz anısına Malatya Valiliği koordinesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün organizasyonuyla Sarıkamış Şehitlerinin 103’üncü yıldönümü anma programı Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Bölge Müdürlüğü girişinde başlayan yürüyüşe, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Asım Kocaoğlu, İl Emniyet Müdürü  Dr. Ömer  Urhal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, İl Müftüsü Ümit Çimen çeşitli kurum ve kuruluşların müdürleri, gençlik merkezi üyesi gençler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce yürüyüş öncesi katılımcılara atkı, bere ve Türk Bayrağı dağıtıldı. Sarıkamış Şehitlerini anmak amacıyla gerçekleştirilen yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüş sonrası Bölge Müdürlüğü binası önünde Saygı Duruşu ve okunan İstiklal Marşının ardından Necip Fazıl Camii İmamı Necmettin Ceylan tarafından okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından Sarıkamış şehitleri ve tüm şehitler için dua okundu.

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı ve 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Asım Kocaoğlu’nun konuşmalarının ardından Vali Kaban yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin cennet vatan olduğunu belirterek, cennet vatan için geçmişten günümüze çok sayıda şehit verildiğini kaydetti.
Cennetin şehadetle elde edildiğini, cennet vatan için şehadete erenlere ehemmiyet verdiklerine vurgu yapan Vali Kaban, “Çünkü onlar bu cenneti temin eden insanlar. En son ülkemizi korumak için verdiğimiz şehitlerimizden bu topraklara gelindiğinde şehit düşen atalarımıza kadar yüz binlerce şehit yatıyor bu topraklarda. Şehadetin ocağı olan kahraman ordumuzu buradan selamlıyoruz. Kahraman ordumuz binlerce yıllık tarihi içerisinde milyonlarca şehidiyle kahraman olma hakkını elde etmiş bir ordudur. Gençler bize çocukken dedelerimizden bahsederlerdi. Benim bilebildiğim dedelerim arasında sadece dört şehit var. Buradan gittikten sonra büyüklerinize sorun eminim ki sizin de en az bir, iki, üç, dört, çok sayıda şehidimiz vardır. Bunların son dönemde olan şehitlerini biliyoruz ama bunları büyüklerimizden sorarak öğrenmek lazım çünkü şehadet bizi bu dünyayla buradan sonra gideceğimiz gerçek olan, kalıcı olan dünyaya bağlayan en önemli bağdır. Bugün bu yürüyüşümüz sırasında heyecanla bağıran gençlerimiz vardı, gerçekten çok duygulandım şehitler ölmüyor inşallah bu vatan da bölünmeyecek. Şehitlik niyetiyle yola çıkıp ta şehit olan hiçbir çaba boşa gitmez. 90 bin civarında Sarıkamış şehidimiz hiçbir kurşun atamadan şehit oldular ama niyetleri bu vatan için ölmekti. Allah onların bu niyetlerini kabul etsin hepsini, bütün şehitlerimizi saygıyla sevgiyle selamlıyor hepsine rahmet diliyoruz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

 

 

Gençlik Merkezi üyesi Hayrün Nisa Karagöz’ün okuduğu ‘Sarıkamış’ adlı şiirin okumasının ardından katılanlara ikram edilen çorbadan almak için sıraya giren gençlere Vali Kaban ve protokol üyeleri çorba ikram ettiler.

 

Vali Kaban, yürüyüşün düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek ayrıldı.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.