TürkiyeSON - 09.12.2023 -

Yetiştiricilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Yetiştiricilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ve ilçe temsilcisi yetiştiriciler iftarda bir araya geldi. İftar sonrası sorunlar masaya yatırıldı ve projeler konuşuldu.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği binasında verilen iftar programında konuşan Birlik Başkanı İhsan Akın, “Yetiştiricilerimizle hem istişare etmek hem toplantı yapmak hem de böyle önemli bir günde bir arada olmak istedik” dedi.
Malatya’daki yetiştiriciler ile birlik olarak kuruldukları günden bu yana her zaman istişareler gerçekleştirdiklerini belirten Akın, “Burada buluşmamızın nedeni yetiştiricilerimizin birebir problemlerini bizlere anlatabilmesi ve bizleri bilgilendirmesidir. Biz bu bilgilendirmeler çerçevesinde de yetiştiricilerimizin problemlerini ilgili kurum ve kuruluşlara direk ilk elden bildirerek çözümünün yapılmasını sağlıyoruz” diye konuştu.
Malatya da kırsal hayvancılığın önemli olduğunu belirten Akın, nüfus oranına bakıldığında Malatya’da kesinlikle hayvan sayısının artırılması gerektiğini ifade etti. Yerel yönetim ve Bakanlığın verdiği desteğin yan sıra yetiştiricilere destek olunması gerektiğinin altını çizen Akın, “Çünkü doğal hayvancılık ve mera hayvancılığı çok önemlidir” dedi.
Daha sonra söz alan bazı ilçe birlik temsilcileri problemlerini dile getirdi. Hekimhan ilçesi Taş Oluk Mahallesi Kaymak Mezrasından Osman Güler, meraların kiralaması ile dışarıdan getirilen hastalıklı hayvanların büyük risk oluşturduğunu belirtirken Arapgir ilçesi Dergezen Mahallesinden köy Muhtarı Remzi Kızıltepe ile yetiştirici Kaya Özmen ise sosyal ihtiyaç olan tuvalet, yol, çeşme ve sulak meradaki sıkıntılarının çözülmesini istediler.
Arguvan ilçesi Parçikan Bozburun Mahallesinde Veli Ateş ile Hüseyin Demez, yayla yollarının bir an önce yapılmasını ve küpeleme ile ilgili sorunlarının çözülmesini isterken Yeşilyurt ilçesi Cafana Görgü Mahallesinden Ramazan Mutlu, dört bir yanlarının taş ocağı olmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını söylediler. Karagöz Mahallesi eski muhtarı Haydar Küllü yayla yollarının olmadığını söylerken Battalgazi ilçesi Üzümlü Mahallesinden Mehmet Akdağ ise mera yolları olmadığı için bazen hayvan sırtında meraya çıktıklarını bazen de çıkamadıklarını dile getirdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d