TürkiyeSON - 30.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Darende’ye doğalgaz geliyor!

Darende’ye doğalgaz geliyor!

Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser Eser, Divriği’den başlayan Gürün ve Darende üzerinden Elbistan’a uzanacak yeni doğalgaz boru hattının projesinin imzalanarak bölge için hayati önem taşıyan yılların hayali olan doğalgaza kavuşma çalışmasının başlatıldığını söyledi.

 

 

Reklam

987910Doğalgaz projesinin sözleşmesinin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Konuk ile yetkili firma VEMAK yetkililerinin katıldığı geniş katılımlı bir törenle imzalandığını belirten Eser, törende projenin sonuçlanma süresiyle ilgili pazarlık yapılarak sürenin 500 güne kadar düşürüldüğünü dile getirdi.

 

 

Darende’yi de kapsayan çevre ilçelerin doğalgaza kavuşacak olmasının sevincini yaşadıklarını kaydeden Eser, “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız Darende’mizi de kapsayan doğalgaz müjdesini duyurdu. Uzun ve ısrarlı girişimler sonucu Darende’deki vatandaşlarımız doğalgaz imkanından yararlanacak. Bu hizmet ve katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümetimiz, bölge ve il milletvekillerimiz ile projenin gerçekleşmesine gayret gösteren herkese müteşekkiriz” dedi.
Doğalgazla Darende’nin daha da gelişeceğine dikkat çeken Eser, “Hem ekonomik, pratik hem de daha temiz bir havaya kavuşacak olmamız, vatandaşlarımız için büyük bir imkan olan ve ısrarla takip ettiğimiz bu tarihi projenin gerçekleşecek olmasının sevincini yaşıyoruz. Enerji Bakanımız Taner Yıldız ve AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’la yaptığımız görüşmemizde Darende’yi de kapsayan projenin ilçenin yeni avantajlar elde etmesine vesile olacağı görüşüne varıldı. İnşallah 500 gün gibi bir sürede boru hattının tamamlanması ile vatandaşlarımız doğalgazı kullanmaya başlayacaktır. Bu proje Darende için hayati önem arz eden önemli bir çalışmadır. Önümüzdeki süreçte doğalgaz altyapısı ile ilgili çalışmalar başlayacaktır” diye konuştu.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la doğalgaz boru hattı inşası imza töreni ile Elbistan’daki bir dizi açılış töreninde bir araya geldiklerini ifade eden Eser, “Sayın Bakanımız burada yaptığı açıklamada Divriği, Gürün, Darende, Elbistan ve Afşin boru hattının 200 kilometreye yakın bir uzunluğa sahip olacağını, 8 milyon doların üzerinde bir yatırımla beraber doğalgaz bölgeye geleceğini ve vatandaşların evlerinde bu konforu hissedeceklerini belirtmişlerdir. Bu projenin aynı zamanda bir istihdam, işsizliğin giderilmesi ile alakalı bu yapıyı kurguladığını da vurgulayarak, bu yatırımın kendini bir yıl içerisinde amorti edeceğini açıklamışlardır. Bu doğalgaz boru hattı projelendirirken, ileriye yönelik 30 yıllık bir projeksiyon dikkate alınmış, hat devriye alındığında konut, sanayi ve termik santralin doğalgaz ihtiyacı karşılanırken, ilk aşamada 150 milyon metreküplük bir tüketim öngörülmüş, boru hattı 1 milyar metreküplük kapasiteye göre dizayn edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Mahir Ünal’ın da görüşmelerinde el ele tutarak bölgesel kalkınmayı ve ülke kalkınmasını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdiğini söyleyen Eser açıklamasını şekilde sürdürdü;

 

“Sayın Mahir Bey, bu projenin çözüm üreten siyasetin önemli bir ürünü olduğunu, Elbistan ve Afşin’le birlikte Darende’yi de doğalgaza kavuşturmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtmişlerdir.”

 

Projenin hayırlı olmasını dileyen Eser, “Darende, bu hizmetleri fazlasıyla hak ediyor. Vatandaşlarımızın en güzel ve konforlu hizmetlerden yararlanması için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Girişimlerimizden güzel neticeler almak şevkimizi artırıyor. Doğalgaz Darende’mizin gelişimiyle insanlarımızın yaşam standartlarına kalite getirecektir. Projenin ilçemiz başta olmak üzere bölgeye hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: