25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Pazar günü tıraş yok!

Pazar günü tıraş yok!

Malatya’da erkek berberlerin Pazar günü kapalı olacağı bildirildi.fgfh

Malatya Berberler Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Toptaş, odaya kayıtlı erkek berber salonlarının yasal zorunluluktan ötürü 1 Ocak 2015’den itibaren pazar günleri kapalı olacak

Aldıkları kararın yasal zorunluluktan dolayı olduğunu dile getiren Başkan Toptaş, uygulamanın 1 Ocak 2015’den itibaren Pazar başlayacağını söyledi. Oda Başkanı Ramazan Toptaş, oda yönetim kurulu üyeleri ve Hukuk işleri sorumlusu Av. Nurettin Sert ile birlikte yaptığı basın açıklamasında odaya kayıtlı 420 erkek berber salonu olduğunu ve 412 üyenin bu kararın uygulanması için imzalı destek verdiklerini dile getirdi. Toptaş açıklamasında, “21 Ocak 2014’de toplanan seçimli genel kurulunda üyelerin desteğiyle göreve başladık, o günden bu güne önemli çalışmalara yürüttük. Göreve geldikten sonra odamızın öncelikli sorunlarından olan hafta tatili ve asgari ücret konusunda çalışmalara başladık. Hafta tatili konusunda ilin iki merkez ilçesi olan Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkanlığına gerekli müracaatlarımızı yaparak, ilgili birimlerle görüştük. Bu girişimler sonrası yasal zorunluluk olan hafta tatili uygulanması için ilgili belediyelerle mutabakat sağlandı.

Uygulama 1 Ocak’ta başlayacak

Çalışmalar sonrası 01 Ocak 2015’den sonra odamıza kayıtlı olan erkek berberleri yasal zorunluluk nedeniyle pazar günleri kapalı olacak. Anılan tarih ve sonrası odamıza kayıtlı Erkek Berber Salonları belediye başkanlıklarınca pazar tatili ruhsatı verilmeyecek. Haftalık tatili üzerine bayağı bir çalışma yürüttük, bu konu seçimde genel kurula sunuldu, salt çoğunluk sağlandı. Bunun akabinde ekibimizle yeniden imza toplamaya çıktık. 420 üyeden 412’si imza verdi, yani yüzde 98 çoğunluk sağlandı. Bu üyelerin talebidir. Odamızın bir diğer sorunu olan asgari ücret tarifesinin uygulanması amacıyla tarafımıza gerekli denetimler yapılmış, asgari ücret tarifesine uymayan işyerlerine gerekli uyarılar yapılmıştır. Yapılan bu uyarıların sonuçsuz kalması halinde asgari ücret tarifesine uymayan üye işyerleri hakkında yasal işlemler yapılacaktır. Kayıt dışılık da bizim için önemli bir sorundu, bunun üzerine arkadaşlarla etkili çalışmalar sonucunda şehrimizde kayıt dışı çalışan erkek berber salonu kalmadı.

Yeni fiyatlar belirlendi

Berberler Kuaförler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın avukatı Nurettin Sert ise, yönetim kurulunun aldığı gerek asgari ücret gerekse de pazar tatili konusunda üyelere gerekli bildirimlerde bulunduklarını aktararak, alınan kararlara uymayanlar hakkında ise yasal yollarla işlem yapılacağını söyledi. Diğer yandan Oda başkanlığı tarafından Kadın ve erkek berberlerin yeni fiyat tarifelerinin da yürürlüğe konulduğu belirtildi. Yaptırımlar uygulanacağını bildirdi. Pazar günleri düğün nişan vs. törenleri dolayısıyla yapılacak çalışmaların ise önceden Odaya müracaat edilerek odanın bilgisi dahilinde çalışma yapılacağı belirtildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.