TürkiyeSON - 03.06.2023 -

Sivas’ın Sembolü Olacak

Sivas’ın Sembolü Olacak

ESKİ SANAYİ KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSİ TÖRENLE AÇILDI…

Sivas Belediyesi tarafından Eski Sanayi Bölgesi’ne uygulanması planlanan Sivas Sembol Projesi için önemli bir adım olan Kentsel Dönüşüm Ofisi’nin açılışı yapıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, milletvekilleri ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirilen görkemli törene, projedeki hak sahipleri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Eski Sanayi Bölgesi’nin karşısında yapılan açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından 1965 yılında kurulan ve günümüzde atıl vaziyette bulunan sanayi sitesinin sürecini anlatan video gösterimi yapıldı.

Programın açış konuşması, sanayi bölgesinin ilk esnaflarından biri olan ve şimdilerde uçak sanayi alanında yedek parça üretimi yapan Ömer Gökçeler yaptı. Yıllardır şehrin ekonomisine katkı sağlayan Eski Sanayi’nin artık ömrünü doldurduğuna işaret eden Gökçeler; “Belediye Başkanımız Sami Aydın’a çok teşekkür ediyorum. Atıl vaziyetteki bu alana çok güzel bir proje kazandıracak.” dedi.

Demircilerardı Mahallesi Muhtarı Muzaffer Karakaya da, “Kentsel dönüşüm noktasında tüm Türkiye’ye örnek olacak Sivas Sembol Projesi için Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese mahalle ve bölge halkı adına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Uzun yıllar Sivas’a hizmet eden eski sanayinin yenilenmesi ve alana yapılacak olan Sivas Sembol Projesi’nin hayırlı olmasını dileyen AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin ise, projede emeği olanlara teşekkür etti.

“Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Sivas’ın farklı bir yüzü olacak.” diyen Belediye Başkanı Sami Aydın da; “Yoğunluğu 3,5 olan bir projeyi biz 2,5’in altına indirdik. Vatandaşlarımızın mülkiyetlerindeki haklarından hiç bir indirime gitmedik, bu azalma belediyenin mülklerinden oldu. Amacımız Sivas’ın kazanmasıydı. 1965 yılında kurulan bu sanayi sitesin o günden bu yana hizmet verdi. Sizlerin hakkını korumak bizim öncelikli görevimizdi. Bu anlayışla 81 bin metrekarelik alanı kentsel dönüşüme alıyoruz. Sivas’ta ilk olarak uygulanan değer esaslı bir yöntemle bu dönüşümü yapıyoruz. Projenin yatırım bedeli 400 milyon lira, toplam bedeli ise 900 milyon civarında. Yani 1 milyar

liralık bedelle Sivas’ta tek kalemle yapılan en büyük proje. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

“Bu şehrin gelişmesi ve güzelleşmesi için bugüne kadar yapılan çalışmalarda Belediye Başkanımız ve ekibinin büyük emeği var.” diyerek sözlerine başlayan AK Parti Milletvekili Selim Dursun, “Şehirde yaşanabilir mekânların çoğalması, Sivas’a olan ilgi ve alakayı da artıyor. Bu projenin de daha güzel kazançlar getireceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Milletvekili Hilmi Bilgin ise, “AK Parti kadroları son 15 yıldır şehirlerimizi geliştirmek, ülkemizi kalkındırmak ve milletimizi daha güzel yarınlara ulaştırmak için var gücüyle çalışıyor. Milletimiz her zaman bize destek oldu, bizler de onları hiç bir zaman mahcup etmedik. Bu kadrolar, en yukardan en aşağıya kadar dünden daha fazla çalışmaya devam edecektir. Bu anlayışla gerçekleştirilen bu projenin de şehrimize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Davut Gül de, “Sivas değişiyor, Türkiye değişiyor. Bugün açılışı yaptığımız bu proje bunun en büyük örneği. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Projenin yoğunluğu düşerken bu oranı belediye mülkiyetlerinden düşürmesi çok önemli… Vatandaşlarımızın hiç bir kaybı olmaması çok önemli.” dedi.

“Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerine başlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, “Kentsel dönüşüm bir yıkım değil, ihya etmektir. Dikey değil, yatay mimarinin olmasını savunuyoruz. Şehirlerimizi çocuklar, yaşlılar, engelliler ve tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde inşa edilmesini savunuyoruz. Daha sağlıklı alanlar oluşturmak için çalışıyoruz. Sivas Sembol Projesi hayata geçtiğinde toplam 1364 konut yer alacak, 246 iş yeri ve dükkân, açık ve kapalı 3000 araçlık otopark yer alacak. Yüzme havuzu, sauna, fitness center, cafe, çocuk oyun alanları, basket, futbol ve voleybol sahası ile süs havuzları gibi sosyal tesisler bulunacak. Eskiyen ve yorgun yapılar yıkılarak sağlıklı alanlar inşa edilecek.” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesilerek kentsel dönüşüm ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet, projenin maketinin ve detaylarının yer aldığı sergiyi gezdi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: