TürkiyeSON - 03.03.2021 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi kullanılmalıdır?

Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi kullanılmalıdır?
Reklam
Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi kullanılmalıdır?
Mucizevi Solucanlardan İki Tür Gübre Üretilir; solucan gübresi nedir1-Solucan Gübresi / Worm Castings / Vermicast: %100 Solucan Gübresi olarak da tanımlanabilir. Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de gübre denmektedir. Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmeyen herhangi bir madde kalmayan ürüne Solucan Gübresi – Worm Castings denir. vermikompost nedir?
2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus: Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak Solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışımıdır.
Bu nedenle elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, üretim sürecine bağlı olarak %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama veya büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir.
Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir.  Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.
Şüphesiz toprağa ve bitkiye kullanımında güçlü ve kesin sonuçlar elde edilen Solucan Gübresi çeşidi Worm Castings yani %100 Solucan Gübresidir. Worm Casting üretim modeli, solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir. Bu sayede solucan yataklarında solucanların sindiriminden geçmemiş hiç bir madde kalmamaktadır.
Kaynak:Ekosal Farm

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: